Bruksizm. Dlaczego może powodować dolegliwości?

bruksizm

Każdy z nas chce cieszyć się pięknym uśmiechem, zębami bez ubytków, próchnicy przebarwień, a także zdrowymi dziąsłami. Powinniśmy podejmować działania, dzięki którym nie będzie konieczności usuwania zębów, jak również leczenia kanałowego. Jeżeli zauważymy u siebie również inne dolegliwości, np. bruksizm, nie powinniśmy pozostawiać tego bez reakcji. Szybki kontakt ze stomatologiem sprawi, że będziemy mogli opanować sytuację i żyć komfortowo.


Odpowiednia higiena jamy ustnej, zdecydowanie może sprawić, że bardzo długo będziemy mogli cieszyć się własnymi, naturalnymi zębami, a także nie będziemy musieli inwestować środków na przykład w leczenie stomatologiczne, a także uzupełnienia protetyczne.

Jeżeli widzimy, że pojawiają się problemy, zdecydowanie szybko powinniśmy udać się do naszego stomatologa, aby sprawdzić stan uzębienia, podjąć ewentualne leczenie. To samo dotyczy bruksizm, który niestety zjawiskiem bardzo powszechnym, wywołującym szereg przykrych konsekwencji. Pomoc w jego diagnostyce oraz leczeniu otrzymamy w przychodni stomatologicznej MCS https://mcs-przychodnia.pl/.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to niestety nieświadome, niezamierzone zgrzytanie zębami przez sen. Takie schorzenie może występować zarówno u dorosłych, jak również u dzieci. Zbyt duża aktywność mięśni żuchwy może sprawić, że będziemy nie tylko czuli się niekomfortowo, ale również możemy mieć poważne problemy zdrowotne. Konsekwencje zdrowotne niekorzystnie wpłyną na stan uzębienia, które po prostu może się ścierać, możemy mieć również kłopot z deformacjami jamy ustnej. Jakie są przyczyny bruksizmu?

Niestety kwestia pochodzenia tego zjawiska nie jest do końca zbadana. Przyjmuje się, że problem może mieć swoje podłoże w wadach zgryzu, dysfunkcjach mięśniowych, uwarunkowaniach genetycznych czy nietolerancjach pokarmowych, do tego należy doliczyć problemy związane ze stresem, zbyt szybkim trybem życia, brakiem umiejętności rozwiązywania własnych problemów.

Zobacz także: http://www.uczajki.pl/dbamy-o-wlasny-usmiech-dlaczego-moze-nam-pomoc-chirurg-stomatolog/

Co można zrobić?

Przede wszystkim nie wolno ignorować problemu. Im szybciej zgłosimy się do stomatologa, tym zdecydowanie lepiej. Leczenie najczęściej polega na zastosowaniu szyny relaksacyjnej, czyli specjalnych nakładek zapobiegających ścieraniu się zębów w czasie snu. Praktykuje się również zastosowanie masażu żuchwy przy pomocy specjalnego leczenia. W przypadku leczenia tego rodzaju dolegliwości kluczowe jest to, aby działać po prostu systematycznie.

Proponowane artykuły