Mamo, pomyśl też o sobie!

zadbana mama

Potocznie mówi się, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko – w tym twierdzeniu jest wiele prawdy, dlatego też każda kobieta powinna myśleć nie tylko o swoich pociechach, lecz również o sobie i o swoich potrzebach. Jeśli wyjście do kosmetyczki to odległe marzenie, a popołudniowa kawa z przyjaciółką zawsze wypijana jest w towarzystwie dzieci, to znak, że czas na zmiany!

Mama, która dba o siebie

Każda mama zasługuje na to, aby o siebie zadbać. Mowa tutaj o najprostszych rzeczach, takich jak zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna czy dobór modnych ubrań i makijażu. Wypijanie w pośpiechu porannej kawy nie sprzyja zdrowiu, podobnie jak bieganie wyłącznie za dziećmi. Wprowadźmy więc do swojego menu smaczne, wartościowe produkty. Bardzo często jadłospis rodziny kręci się wokół tego, co lubią jeść dzieci, jednak gusta innych osób również są ważne. Mamy, które nie chcą gotować dwóch obiadów, mogą przygotować większe porcje, a następnie je mrozić. Bardzo istotna jest także regularna aktywność fizyczna, dzięki której można utrzymać szczupłą sylwetkę, a także poczuć się znacznie lepiej zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Cenne porady dotyczące tego, jak wrócić do sportu, można znaleźć na stronie sports 4 you. Nie zapomnijmy też o właściwym ubiorze – choć najchętniej wybieramy dla siebie luźne spodnie i koszulki, warto postawić także na modne sukienki czy spódnice, które nie ograniczają ruchów.

Czas na większe przyjemności

W macierzyństwie bardzo ważna jest równowaga – z jednej strony musimy starać się zaspokoić potrzeby dziecka, z drugiej strony nie możemy zapominać, że nasze potrzeby też są ważne. Dlatego też warto od czasu do czasu wyjść do kosmetyczki czy na kawę ze znajomymi. Jeśli źródłem przyjemności jest czytanie książek czy oglądanie serialu, poświęćmy na to przynajmniej jeden wieczór w tygodniu, zamiast do późna gotować obiad i robić porządki. Drobny bałagan z pewnością nie będzie nam przeszkadzał, natomiast rodzinie możemy zaserwować wartościowe mrożonki. Pamiętajmy, aby nie lekceważyć swoich własnych potrzeb i chęci. W społeczeństwie zaczął pokutować mit, jakoby tylko potrzeby dziecka były ważne. Warto mieć świadomość, że matki, które nie uwzględniają też własnych preferencji, częściej miewają spadki nastroju, czują się niedowartościowane, mogą nawet popadać w depresję. Nasze potrzeby, zainteresowania czy pragnienia też są ważne, a w ich spełnianie warto angażować bliskie osoby, na przykład partnera, rodziców czy przyjaciół.

Każda mama zasługuje na uwagę oraz czas dla siebie. Wiele kobiet, w szczególności tych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z macierzyństwem, często o tym zapomina. Tymczasem to właśnie brak atencji dla własnych potrzeb bywa przyczyną trudności w związkach, problemów natury psychicznej czy spadków nastroju. Każda kobieta ma swoje potrzeby, choć oczywiście mogą się one między sobą znacznie różnić. Warto zastanowić się, jak ciekawie spędzić czas sam na sam ze sobą bądź z bliskimi, aby czerpać z życia jak najwięcej.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz