Choć pogodzenie opieki nad dziećmi z pracą w domu sprawia nam trudności, izolacja pomogła polskim rodzinom trochę się do siebie zbliżyć. Rodzice dostrzegają jednak, że pandemia negatywnie odbija się na samopoczuciu ich dzieci.
Wpływ izolacji na przyzwyczajenia Polaków w swoim nowym raporcie pt. “Gdy dom jest całym światem: życie Polaków podczas izolacji” zbadała firma wnętrzarska VOX. Autorzy badania sprawdzili m.in. jak konieczność pozostania w domu wpłynęła na relacje dzieci i rodziców.
Jak wynika z raportu, blisko co trzecia osoba uważa, że izolacja pozytywnie wpłynęła na relacje między domownikami. Cieszymy się, że podczas pandemii możemy spędzić z nimi więcej czasu niż do tej pory. Doceniają to zwłaszcza rodzice: wśród nich aż 7 na 10 osób twierdzi, że w ostatnich miesiącach mogło poświęcić więcej uwagi swoim dzieciom.
Zauważalnie zmienił się jednak rytm naszych codziennych obowiązków związanych z opieką nad dziećmi
Dziś wiele osób musi je pogodzić z pracą zdalną. Blisko 60% rodziców przyznaje, że w ostatnich miesiącach ma z tym trudności. Dostrzegamy też negatywny wpływ izolacji na nasze dzieci: 74% rodziców twierdzi, że ich pociechy tęsknią za szkoła i rówieśnikami, a 64% martwi się, że dzieci spędzają za dużo czasu przed ekranem komputera, telefonu czy telewizora.
– Ciężko jest mi pogodzić opiekę nad dziećmi, gdzie różnica wieku to 5 lat. Mimo wszystko cieszę się z tego doświadczenia, pewnie nieprędko się coś takiego powtórzy. Widzę dobre strony – pisze jeden z uczestników badania przeprowadzonego przez VOX.
Autorzy raportu sprawdzili również, czy dzieci mają w domach odpowiednie warunki do uczenia się w trybie zdalnym. Blisko 9 na 10 rodziców twierdzi, że ich dzieci mają wszystko, czego potrzeba: zarówno odpowiednie meble, takie jak osobne biurko i krzesło, jak i sprzęt do zdalnych lekcji – komputer stacjonarny lub laptopa.
Odpowiedniego wyposażenia brakuje jednak w blisko co siódmym domu
Psycholog społeczny Konrad Maj, który skomentował wyniki raportu, twierdzi jednak, że oprócz mebli i sprzętu do efektywnej nauki konieczne są również odpowiednie warunki. – W domu sporo jest rozpraszaczy, np. gdy zepsuje się internet lub ktoś tuż obok nas włączy telewizor. To nie są dobre warunki do nauki, tym bardziej, że większość z nas nie jest przyzwyczajona do zdalnej edukacji – mówi Maj.
Więcej o tym, jak izolacja wpłynęła na życia i domy Polaków, w nowym raporcie VOX: https://www.vox.pl/artykul-raport-zycie-polakow-podczas-izolacji