Na co zwrócić uwagę wybierając żłobek dla dziecka?

Czasem jest tak, że sytuacja zmusza rodziców do skorzystania ze żłobka. Niemniej jednak oddanie dziecka do żłobka to nigdy nie jest łatwa decyzja. W sumie to chyba nie wymaga tłumaczenia.

Żłobek publiczny czy prywatny?

Musimy mieć świadomość tego, że żłobki dzielą się na publiczne i prywatne. Prawdopodobnie znajdą się zwolennicy jednej i drugiej grupy, ale spróbujmy teraz spojrzeć na rzeczywistość nieco inaczej. W końcu najważniejsze jest to, co dzieje się na miejscu. Dobre opinie można znaleźć o żłobkach publicznych i niepublicznych.

Zresztą wystarczy spojrzeć na prywatny żłobek w Ząbkach. Oferta dla dzieci do trzech lat. Rodzice mogą być pewni miłej atmosfery, interesujących zajęć ogólnorozwojowych, przytulnych sal i mocy pozytywnych wrażeń. Czy w takich okolicznościach mogą pojawić się jakiekolwiek wątpliwości? Oczywiście wszyscy mają świadomość tego, że pomoc dziecku to nie jest coś, co zawiera się w określonych ramach. Z tego też powodu jest duży nacisk na to, aby pierwsze chwile w żłobku kojarzyły się pozytywnie.

Przebywanie w żłobku – jakie traktowanie?

Można przypuszczać, że żłobek kojarzy się z ostatecznością lub miejscem, w którym nie ma szans na indywidualne traktowanie. Ostateczność wiąże się jednak z nastawieniem rodziców, natomiast indywidualne traktowanie jest jak najbardziej możliwe. Wszystko zależy od podejścia, jakie stosowane jest w żłobku. Każda osoba jest wyjątkowa i nie można przechodzić obok tego obojętnie.

Dobrze też pamiętać o tym, że posłanie dziecka do żłobka wiąże się z różnymi korzyściami. Pomoc w przypadku problemów z opieką to teraźniejszość, a trzeba też myśleć o przyszłości. Na pewno należy wziąć pod uwagę rozwój i możliwość kontaktu z rówieśnikami. Jedno i drugie ma też wpływ na adaptację w przedszkolu czy szkole. Można też rozmawiać choćby o pewności siebie, samodzielności czy podstawowych zasadach funkcjonowania w społeczeństwie. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym wielu ludzi nie ma pojęcia o tym, co niesie dla dziecka przebywanie w żłobku.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz