Akcesoria do chrztu – świeca, szatka, chusta

akcesoria do chrztu

Pierwszy sakrament święty to duchowe przeżycie dla każdej rodziny katolickiej. Na uroczystość tę składa się szereg ważnych czynności i gestów, które są kolejno wykonywane przez kapłana, rodziców oraz chrzestnych. W tym celu niezbędne jest przygotowanie dedykowanych akcesoriów: świecy oraz szatki lub chustki, które jednocześnie stanowią wyjątkowe pamiątki z tego wydarzenia. Sprawdź, co oznaczają i jak je wybrać.

Świece do chrztu

Podczas sakramentu ojciec chrzestny zapala świecę od paschału, w ten sposób symbolicznie włączając młodego człowieka do wspólnoty kościelnej. Jednocześnie oboje rodziców chrzestnych zobowiązuje się do podtrzymywania „płomyka wiary”. Świeca do chrztu najczęściej występuje w kolorze białym, choć nie jest to regułą. Coraz modniejsze są również modele o barwie pastelowej: różowe lub niebieskie, wybierane adekwatnie do płci dziecka. Gromnice dekorowane są zwykle złotymi lub srebrnymi zdobieniami. Warto zwrócić uwagę na jakość zarówno wosku, jak i dekoracji, zwłaszcza jeżeli świeca ma przetrwać wiele lat. Zawsze można odświeżyć przybrania poprzez dodanie własnoręcznie wykonanych wstążek lub koronek. W celu ochrony przed ściekaniem wosku dobrze jest wyposażyć się w proste osłonki dostępne już za kilka złotych.

Szatki do chrztu

Nałożenie szatki to kolejny ważny element sakramentu chrztu. Przybranie to symbolizuje oczyszczenie z grzechu i niewinność. Często jest wykonane z satynowych materiałów lub bawełny ozdobionej koronką. W przeciwieństwie do świec szatka do chrztu musi być koloru białego, a ewentualnie możliwy jest wybór preferowanego odcienia lub dodatków. Akcesoria tego rodzaju często są udekorowane haftem – może być to:

  • imię dziecka z datą chrztu;

  • symbol krzyża;

  • anioł;

  • gołębica.

Niegdyś chrzczonemu dziecku wkładano białą tunikę. Ostatnio białe koszulki chrzcielne cieszą się popularnością, choć nie zawsze jest okazja, aby ubierać malucha w kościele.

Chustki do chrztu

Alternatywą dla szatek w formie koszulki jest chustka do chrztu. Jest to najpowszechniejsza forma szatek. Taki dodatek może przybierać różne kształty, od kwadratowych i trójkątnie udrapowanych po takie w kształcie serca. Dobrze zachowana chustka będzie pamiątką na długie lata, więc warto pomyśleć o starannym wykończeniu oraz dobrej jakości materiałach. Odpowiednio zadbana może być wykorzystana również podczas uroczystości komunii lub przechowywana jeszcze dłużej.

Skompletuj pełną wyprawkę na chrzciny

Na etapie wyboru akcesoriów do chrztu świętego warto zadać sobie pytanie, czy akcesoria te będą wykorzystywana podczas dalszych sakramentów, np. komunii. Wówczas dobrze jest nabyć przedmioty klasycznie zdobione, które po latach wciąż będą pasować do kolejnej okazji. W takim przypadku ważne jest staranne przechowywanie świecy oraz chustki.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz