Wybór rowerka biegowego dla dziecka – praktyczne porady

rowerek biegowy

Każdy rodzic szuka zabawek, które dadzą dziecku nie tylko radość, ale również będą wpierać jego rozwój. Dlatego często dość szybko wybiera się pierwszy rowerek biegowy – sprzęt ten jest nie tylko funkcjonalny, ale też zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Sprawdź, na jakie elementy zwrócić uwagę podczas zakupów i jaki rowerek biegowy będzie najlepszy. 

Kiedy dziecko może korzystać z rowerka biegowego?

Moment, w którym dziecko będzie gotowe do jazdy, jest indywidualną kwestią – zdarza się, że rodzice decydują się już na najmniejszy rowerek biegowy dla rocznego dziecka. Ważny jest wzrost pociechy – większość modeli jest polecana od 80 cm. Podczas jazdy liczy się  odpowiednia postawa – nogi muszą być lekko ugięte w kolanach, a stopy w całości oparte na ziemi. Dlatego dobrym pomysłem jest inwestycja w rowerek biegowy dla 2 -latka, który radzi sobie z trzymaniem równowagi i jest gotowy na wyzwania. Niektórzy producenci deklarują, że z produktu mogą korzystać dzieci powyżej 18 miesiąca życia.

Jaki rowerek biegowy wybrać?

Kupując rowerek, należy zwrócić szczególną uwagę na jego wielkość – wysokość od siodełka do ziemi powinna być mniej więcej 2-3 cm mniejsza niż długość nóżki dziecka mierzona od wewnątrz. Na rynku dostępnych jest wiele regulowanych modeli, dlatego np. zastanawiając się jaki rowerek biegowy dla 3-latka będzie najlepszy, warto wybrać taki, w którym będzie można podnieść siedzisko, jak pociecha urośnie. Wtedy sprzęt posłuży nawet do 5 roku życia.

Istotnym elementem jest też rama – metalowa lub drewniana – surowiec, z którego wykonano pierwszy rowerek biegowy, jest bardziej kwestią estetyczną, niż praktyczną. Zdarzają się sytuację, kiedy dziecko rezygnuje z jazdy i rodzic musi nieść zabawkę, więc dobrze jest sprawdzić, ile waży dany sprzęt. Niestety, nie ma tu żadnej reguły – drewniany najmniejszy rowerek biegowy może być cięższy niż większy metalowy produkt.

Niektóre modele wyposażono w hamulec w manetce. To rozwiązanie raczej dla starszych maluchów, które jeżdżą szybciej. Rowerek biegowy dla rocznego dziecka nie potrzebuje dodatków, bo wygodnie hamuje się nogami. Jednoślad może mieć też ogranicznik skrętu kierownicy, ale taka blokada często ogranicza mobilność zabawki.

Jeśli chodzi o koła, to dostępne są dwa rodzaje. Pompowane sprawdzą się w terenie, szczególnie na trawie czy piasku, mają lepszą przyczepność i amortyzację. Piankowe idealnie pasują do domu czy na spacer po równej drodze, są lżejsze i nie pękają. Dobrym rozwiązaniem jest rowerek biegowy 2w1, który ma trzy koła z możliwością modyfikacji do dwóch.

Czy warto inwestować w rowerek biegowy?

Dopasowany rowerek biegowy dla rocznego dziecka, 2-latka czy 3-latka jest świetną rozrywką, ale przynosi też wiele korzyści, między innymi:

  • rozwija sprawność fizyczną,
  • ćwiczy koordynację ruchową i zmysł równowagi,
  • ułatwia naukę jazdy na klasycznym rowerze,
  • poprawia motorykę.

Co jeszcze warto kupić?

Wybierając pierwszy rowerek biegowy, warto też od razu zaopatrzyć dziecko w niezbędne akcesoria, takie jak ochraniacze czy kask – sprawdź sklep dla dzieci Babyboutik.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz