Jak efektywnie układać puzzle?

ukladanie puzzli

Układanie puzzli to popularna rozrywka, która wciąga niezależnie od wieku czy płci. Świetnie bawią się przy tym zarówno niemowlęta, dzieci w wieku szkolnym, dorośli i seniorzy. Jednym z najpopularniejszych zestawów są puzzle 1000 elementów. Układanie puzzli rozwija wyobraźnię przestrzenną, ćwiczy pamięć i zdolności manualne, ale jest też formą rehabilitacji dla osób po udarach. Konieczność koncentracji na elementach układanki odpręża i pomaga odpędzić troski.

Układanie puzzli a mózg

Układanie puzzli w korzystny sposób wpływa na pracę mózgu, zwłaszcza koordynację obu półkul mózgowych. Podczas układania puzzli obie półkule zmuszone są do aktywności, co zwiększa wydajność i pojemność komórek mózgowych. Puzzle wymagają myślenia logicznego i, analitycznego, wymagają też kreatywności i wyobraźni.

Jest sporo badań dotyczących wpływu układania puzzli na mózg człowieka, wnioski te poparte są więc dowodami naukowymi. Dowodzą one, że zarówno w przypadku seniorów, jak i małych dzieci, układanie puzzli wpływa pozytywnie na zdolności przestrzenne, umiejętność kojarzenia faktów i dobrą pamięć. Susan Levine, psycholog z Uniwersytetu w Chicago przeprowadziła badania, które dowiodły, że dzieci, które układały puzzle w pierwszych latach życia, w wieku szkolnym znacznie lepiej niż ich rówieśnicy, którzy tego nie roboli, radziły sobie z zadaniami matematycznymi i przestrzennymi.

Sposoby efektywnego układania puzzli

Osoby, które nie należą do fanów puzzli zwykle argumentują niechęć monotonią tego zajęcia. Żmudne poszukiwanie kształtów nie musi być jednak długie i nudne. Istnieją sposoby na ułatwienie układania puzzli, dzięki którym z puzzlami 1000 elementów, takimi jak np. https://matfel.pl/pol_m_Zabawki_Puzzle_1000-elementow-2653.html poradzą sobie nawet dzieci.

  • Zacznij od ułożenia ramki – puzzle ćwiczą organizację pola percepcyjnego; dzięki temu prostemu zabiegowi, uzyskasz zewnętrzne ramy obrazka;
  • Posegreguj elementy kolorami – układanie puzzli ćwiczy analityczne myślenie; łatwiej będzie ci odszukać brakujące elementy
  • Zacznij od małych elementów – jeśli puzzle mają setki części, np. w przypadku popularnych puzzli 1000 elementów, na początku ułóż we fragmentach poszczególne elementy obrazka; połączenie ich w całość będzie już proste.

Cierpliwość popłaca

Układanie puzzli uczy cierpliwości, ale finalnie ukończony obrazek to duża satysfakcja i radość, nie tylko z efektu wizualnego, ale też wytrwałości. Co więcej, puzzle układać można z członkami rodziny lub przyjaciółmi. Dodatkowa korzyść takiej kooperacji (poza szybko ułożonym obrazkiem) to lepsze umiejętności pracy w zespole.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz