Kursy tańca, czyli jak zachęcić dziecko do nauki?

nauka tanca

Nauka tańca sprawia, że dzieci są sprawne fizycznie i bardziej dojrzałe emocjonalnie. Taka forma ruchu to również bardzo dobry sposób na poprawę równowagi oraz postawy dziecka. Za każdym młodym tancerzem stoją rodzice, którzy są odpowiedzialni za opłacenie lekcji, zakup butów, kostiumów i dowożenie malucha na zajęcia. W jaki sposób można zachęcić dziecko do nauki tańca? Podpowiadamy.

Styl dobrany do zainteresowań dziecka

Przede wszystkim zachęcając dziecko do nauki tańca, należy kierować się jego zainteresowaniami. Jeżeli lubi muzykę hip-hopową można zapisać go na zajęcia właśnie z takiego stylu. Jeśli lubi tańczyć w parach można wybrać taniec towarzyski, a jeżeli dziewczynka lubi się gimnastykować, może warto wybrać balet. Nie należy jednak zmuszać malucha do uczęszczania na zajęcia, które go nie interesują. Analizując dostępne kursy tańca warto pokazać dziecku filmiki przedstawiające różne jego formy. Można również wybrać się z nim na próbne zajęcia z kilku różnych styli, aby samodzielnie mogło wybrać, który najbardziej go interesuje.

Taniec powinien być postrzegany przez dziecko jako zabawa

Poza tym, że taniec powinien nawiązywać do zainteresowań naszego dziecka, to musi być dla niego również formą zabawy. Jak wiadomo doskonalenie techniki to ciężka praca, która wymaga wielogodzinnych praktyk na przestrzeni wielu lat. Tak długoterminowe zobowiązanie może stanowić wyzwanie dla dzieci, zwłaszcza kiedy widzą, że ich przyjaciele robią inne rzeczy. Dlatego zajęcia taneczne powinny być postrzegane przez malucha jako forma zabawy z innymi. Taniec nigdy nie powinien stać się obowiązkiem dla dziecka. Dobrze, jeżeli maluch uczęszcza na zajęcia ze swoim kolegą, wówczas przynajmniej na początku swojej przygody z tańcem nie będzie czuł się samotny.

Taniec to sposób na zawarcie nowych znajomości

Taniec nie zawsze dotyczy jednostki, nawet w dyscyplinach solowych takich jak balet czy stepowanie. W ramach grupy tanecznej dzieci są zachęcane do komunikowania się i współpracy z kolegami zarówno w parach jak i w grupach. Dla nieśmiałych dzieci taniec może być szczególnie pomocny w nawiązaniu nowych znajomości i ułatwiać komunikację z rówieśnikami.

Pokazanie dziecku korzyści z tańca

W przypadku starszych dzieci warto pokazać im korzyści, jakie oferuje taniec. Jest to przede wszystkim dobra kondycja, sprawność fizyczna, brak problemów z nadwagą i możliwość rozładowania energii, stresu oraz negatywnych emocji. Taniec uczy również pokory, samodyscypliny i dążenia do doskonałości.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz