Kinkiet – idealny element oświetlenia w pokoju dziecka

lampa

Lampy to jeden z najważniejszych elementów w pokoju każdego dziecka. Muszą być przede wszystkim funkcjonalne, wyróżniać się ciekawą stylistyką oraz zapewniać odpowiednią ilość światła. W te wymagania idealnie wpisują się klasyczne kinkiety. Co warto o nich wiedzieć i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy.

Jakie role spełnia kinkiet w pokoju dziecka?

Najważniejszą zasadą jaką należy kierować się wybierając idealny kinkiet oświetleniowy jest jego przeznaczenie. Lampa może spełniać kilka istotnych ról. Niewielkie oświetlenie świetnie sprawdzi się jako element wzmagający poczucie bezpieczeństwa. Natomiast mocniejsze światło może z powodzeniem zastąpić wszystkie inne źródła światła w momencie w którym dziecko potrzebuje aktywnie korzystać z pokoju. Zwykle zamiast kinkietów stosuje się w tym przypadku dużą lampę, którą montuje się na środku sufitu. Dotyczy to zwłaszcza średnich i większych pokoi. W małych dobrą alternatywą zostaje wciąż klasyczny kinkiet. Alternatywnie możemy umieścić go w niewielkiej odległości od łóżka. W ten sposób sprawimy, że z powodzeniem może zastąpić lampkę nocną.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kinkietu do pokoju dziecka?

Kinkiet powinien być dopasowany kolorystycznie do wyglądu pokoju w którym przebywa dziecko. Dotyczy to nie tylko wystroju ścian, ale również samych mebli. Ciekawym rozwiązaniem są odczepiane abażury. Dzięki czemu możemy wpłynąć na barwę oświetlenia, a nawet stylizować sposób padania światła. Zwiększa to tym samym funkcjonalność oraz pozwala dodać nieco unikatowego uroku do takiego wnętrza.

Kinkiety dość często montuje się w pobliżu fotela w którym można rozsiąść się z ulubioną książką. W tym konkretnym przypadku należy zwrócić uwagę na moc żarówki. Kinkiet powinien dawać jasne i wyraźne światło punktowe w barwie niebieskiej. Bez trudu znajdziemy go w formie regulowanej, czyli takiej w której możliwe jest ustawienie w konkretnym kierunku. W ten sposób zbyt mocne światło nie będzie przeszkadzać innym osobom w tym samym pomieszczeniu, a osoba czytająca książkę nie będzie musiała korzystać z dodatkowego oświetlenia. Taki kinkiet może także zastąpić lampkę przy biurku służącą do odrabiania lekcji.

Jeśli poszukujemy kinkietu w formie lampki nocnej to warto wybrać taki, który swoim wyglądem szczególnie przypadanie dziecku do gustu. W zależności od wieku dziecka dobierzmy odpowiedni pod kątem jego ulubionego stylu. Znajdziemy na przykład takie, które przedstawiają konkretne postaci z bajek lub przypominają swoim wyglądem egzotyczne zwierzęta.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz