Nie ma co się oszukiwać, że na początkowych etapach życia nauka jest dla dziecka czymś nudnym. Zamiast słuchać o nudnych rzeczach woli ono tylko i wyłącznie się bawić. Jest to rzecz w stu procentach normalna i pewnie nie pamiętamy, ale z pewnością my też tacy byliśmy.
Nie jest jednak powiedziane, że poprzez zabawę maluch nie może poznawać świata, a wręcz przeciwnie – miło spędzany czas pozwala lepiej przyswajać ważne informacje i utrwalać je w naszych głowach. My jako rodzice powinniśmy więc próbować przekazywać dzieciom wiedzę w sposób dla nich interesujący. Pytanie brzmi tylko, jak to zrobić?
Aktywność fizyczna
Ruch jest kluczem rozwoju zarówno dla małych, jak i większych dzieci. Wpływa on na rozwój kondycji fizycznej, a także zdrowia psychicznego. Duża aktywność jest wskazana także dla osób dorosłych, więc zabawa w ten sposób z dzieckiem korzystnie odbije się również na nas samych. Trzeba jasno powiedzieć, że nie jest trudno przekonać dziecko w okresie dorastania do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Młode osoby podświadomie potrzebują ruchu, gdyż chęć do rozwoju motoryki w takim wieku leży w ludzkiej naturze.
Dla najmłodszych dzieci wystarczający okaże się zakup pchacza, który znacznie pomoże im w nauce chodzenia. Zabawka o jasnych, wyrazistych kolorach z pewnością swoim wyglądem będzie zachęcała do zabawy i prędko się nie znudzi. Wraz z wiekiem nabywać można dla swoich pociech rowerki lub po prostu zaczynać grać z nimi w gry z piłką. To w jaki sposób stworzymy grę zależy już tylko od inwencji twórczej rodzica. Można np. rzucać piłkę w różne miejsca i kazać dziecku wymienić kolor powierzchni, na której ona wyląduje.
Nauka czytania
Z początku naszym dzieciom powinniśmy czytać bajki przed snem po to, aby wiedziały one, że są w nich zawarte bardzo ciekawe informacje. Następnym krokiem będzie wspólna nauka alfabetu, którą również możemy urozmaicić tworząc chociażby fiszki i prosić malucha o wylosowanie. Fiszki te mogą przydać się w późniejszym czasie do nauki tworzenia wyrazów.
Dobrym sposobem jest również zasięgnięcie po elementarz do nauki czytania, który w prostych zdaniach opisuje różne historie oraz zawiera pakiety słów do ćwiczenia wymowy i przyswajania ich w naszym języku. Co ciekawsze istnieją również różnego rodzaju gry planszowe, uczące nauki składania wyrazów i tworzenia zdań. Pamiętajmy o tym, że dziecko ma większą motywację do nauki wtedy, gdy jest z nami, a nie samo.
Rozwój kreatywności
Wiedzmy, że człowiek kreatywny i pomysłowy poradzi sobie w życiu bez problemu. Stąd też ważny jest rozwój tych cech u dzieci. Do ćwiczenia kreatywności potrzebne jest pozostawienie dziecku wolnej ręki. Przykładowo, zbierzmy kilka ciekawych przedmiotów i próbujmy razem z naszą pociechą stworzyć z nich różnorodne rzeczy. W ten sposób do malucha dotrze, że możliwe jest zrobienie wielu ciekawych przedmiotów praktycznie z niczego.
Nie odpowiadajmy również wymijająco na zadawane przez dziecko pytania. Pamiętajmy, że skoro interesuje je jakiś temat, to trzeba jak najbardziej dosadnie wytłumaczyć mu genezę i działanie danej rzeczy.