Zasady bezpieczeństwa na placu zabaw dla dzieci

Plac zabaw to miejsce, w którym dzieci rozwijają swoją sprawność ruchową. Z tego względu warto zapoznać się z podstawowymi zasadami korzystania i wybierania placów zabaw, aby dziecko było w pełni bezpieczne podczas rozrywki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze placu zabaw? Co powinien zrobić rodzic przed wyjściem na plac zabaw? Dlaczego jest to jedno z najważniejszych miejsc w życiu młodego człowieka?

Bezpieczeństwo na placu zabaw – na co zwrócić uwagę?

Na początek, należy wziąć pod uwagę, że dzieci potrzebują ruchu różnego rodzaju — biegania, wspinania i skakania. Nie może być to jedynie gra w piłkę czy energiczna zabawa w domu z opiekunem lub rówieśnikiem. Plac zabaw jest miejscem, które zapewnia rozrywkę i różnorodne formy wysiłku fizycznego dla maluchów.

Kwestia bezpieczeństwa na placu zabaw jest bardzo ważna. Przez wzgląd na to, że podczas swawoli dziecko staje się dużo bardziej rozkojarzone. Dlatego istotna jest ciągła obecność i kontrola rodzica lub opiekuna, aby ten nie dopuścił do wystąpienia sytuacji, które mogą zaszkodzić dziecku.

Co musisz wiedzieć przed wyjściem z dzieckiem na plac zabaw?

Podczas zabawy bez względu na to, czy jest to publiczny, czy gotowy plac zabaw należy poświęcać dziecku maksimum uwagi. Rodzic przed wizytą w miejscu rozrywki powinien ustalić, z jakich dzieckiem zachowań powinno unikać i dlaczego. Kluczem do zachowania bezpieczeństwa jest nauka i uświadamianie dziecka. Zakazy i nakazy nie są rozwiązaniem, wręcz mogą one zachęcić do nieprawidłowego korzystania z placu zabaw. Jakie są zasady bezpieczeństwa na placu zabaw dla dzieci?

  1. Miej dziecko na oku. Chwila nieuwagi może sprawić, że nie zdążysz zareagować na czas, tym bardziej, jeżeli dziecko jest w ciągłym ruchu.
  2. Reaguj na ryzykowane zachowania. Jeżeli widzisz, że Twoje dziecko bawi się np. szkłem lub w pobliżu huśtawki, zareaguj i wytłumacz, dlaczego nie powinno się tak robić.
  3. Nauczaj dziecko, że nie może np.: podchodzić do użytkowanej przez osobę trzecią huśtawki lub zjeżdżać ze zjeżdżalni w nieodpowiednich pozycjach — są to podstawowe zasady zabawy na placu zabaw, które warto przypominać przed każdym wyjściem.
  4. Wybieraj wygodne ciuchy dla dziecka do swobodnej zabawy. Szerokie nogawki, zbyt duża czapka i buty ze sznurówkami mogą sprawić dużo kłopotów.
  5. Odpowiedzialnie wybieraj place zabaw dla dzieci — miejsce rozrywki dziecka powinno być przede wszystkim bezpieczne i zadbane. Zardzewiałe zjeżdżalnie dla dzieci, nienaoliwiona huśtawka lub niestabilna konstrukcja sprawiają, że dany plac zabaw to nie jest bezpieczne miejsce dla dziecka.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz