Brak zawiązków zębów stałych. Co to oznacza?

zeby stale

Zawiązki zębów stałych pojawiają się już w okresie życia płodowego, pomiędzy 24 a 30 tygodniem ciąży. Wrodzony ich brak określany jest mianem hipodoncji. Oznacza to, że wykształciło się mniej niż 32 zawiązki. Ageneza zębów występuje dość rzadko. Stwierdza się ją u około 5 % społeczeństwa. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Do czego prowadzi i co oznacza dla pacjenta? Tłumaczymy, na czym polega brak zawiązków zębów stałych.

Czym skutkuje brak zawiązków zębów stałych?

Powstawanie zawiązków zębów stałych zachodzi już w okresie prenatalnym. Inna liczba zawiązków zębów stałych oznacza, że osoba dorosła nie będzie mieć ich 32, a np. 30. Jakie mogą być konsekwencje takiego stanu rzeczy? Przykładowo, jeśli nie wykształciły się zawiązki zębów trzonowych nazywanych ósemkami, nie wpłynie to w żaden sposób na komfort pacjenta. W sytuacji, gdy brak zawiązków zębów dotyczy np. stałych dwójek, ma to wpływ na zgryz i wygląd twarzy. Przez niekompletne uzębienie zęby w jamie ustnej nie mogą dobrze pełnić swoich funkcji. U dziecka z hipodoncją w czasie wyrzynania się zębów stałych mogą pojawić się zaburzenia mowy, występują też trudności w nauce prawidłowego sposobu jedzenia i picia. Często wtedy potrzebne jest leczenie ortodontyczne.

Jak można zdiagnozować agenezę zębów i jak wygląda leczenie?

Brak wykształcenia się wszystkich zawiązków zębów można potwierdzić, wykonując RTG zębów. Czasami hipodoncję odkrywa się przy okazji wykonania pantomogramu. Taką usługę mają w swojej ofercie dobrze wyposażone gabinety, np. przychodnia stomatologiczna Dental w Lublinie. Taką nieprawidłowość można leczyć metodami ortodontycznymi i protetycznymi. Wyboru odpowiedniego sposobu dokonuje się, biorąc pod uwagę takie czynniki jak wiek pacjenta, liczbę i rozdaj brakujących zębów oraz ogólną kondycję jamy ustnej. Leczenie przy użyciu aparatu ortodontycznego polega na przesunięciu zębów sąsiednich, aby uzupełnić luki. Leczenie protetyczne polega na wstawieniu brakujących zębów.

Komplet zębów stałych składa się z 8 siekaczy, 4 kłów, 8 zębów przedtrzonowych i 12 zębów trzonowych. Czasami z różnych powodów nie wykształcają się wszystkie zawiązki zębów. Brak zawiązków zębów nie musi oznaczać problemów dentystycznych, jednak warto to skonsultować ze stomatologiem.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz