Soczewki kontaktowe można używać już od najmłodszych lat. Ludzkie oko jest już od samego początku właściwie rozwinięte, aby móc w taki sposób korygować różne wady wzroku. Czym dokładnie są soczewki jednodniowe oraz w jakim wieku dziecko może więc z nich korzystać? Wyjaśniamy.
Czym są soczewki jednodniowe?
Soczewki jednodniowe to bardzo popularny wybór wśród osób, które oczekują najwyższej jakości higieny i bezpieczeństwa. Stosowane są w korekcie krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu oraz prezbiopii. Ze względu na ich jednorazowy charakter zalecane są zwłaszcza dla osób, które oczekują najwyższej jakości higieny i bezpieczeństwa. Są także wygodne, ponieważ do ich stosowania nie nastręcza problemów związanych z zakupem odpowiednich pojemników oraz substancji do ich czyszczenia. Po całym dniu użytkowania zużyte soczewki wyrzucamy do żółtego pojemnika na plastik, a następnego dnia rano sięgamy po nową parę. Wśród najpopularniejszych produktów szczególnym uznaniem cieszą się zwłaszcza soczewki jednodniowe Acuvue. To znana i ceniona marka należąca do koncernu Johnson&Johnson.
Ze względu na jednorazowy charakter takich soczewek zalecane są zwłaszcza dla dzieci, które dopiero uczą się właściwego ich stosowania. Dopiero z czasem czyszczenie i pielęgnacja wielorazowych odpowiedników stanie się dla nich prostą czynnością. Zwykle jednak na początku należy przyzwyczaić pociechę do regularnego ich zakładania i zdejmowania. Dlatego tak ważne jest to, aby uczyć od najmłodszych lat przede wszystkim właściwej rutyny.
Od którego roku można stosować soczewki jednodniowe?
Nie ma wyznaczonego minimalnego wieku od którego można stosować soczewki kontaktowe jednodniowe. W przypadku małych dzieci decyzję taką podejmuje lekarz, na przykład okulista. Jeśli nie wskaże żadnych przeciwwskazań to rodzice mogą od najmłodszych lat powoli przyzwyczajać pociechę do użytkowania soczewek. Nieco inaczej wygląda w przypadku starszych dzieci. Oprócz decyzji lekarza warto zwrócić uwagę na to czy dziecko wykazuje się samodzielnością i odpowiedzialnością. Powinno już po krótkim czasie umieć zakładać i ściągać soczewki bez pomocy dorosłego. Musi cały proces wykonywać starannie, powoli i z zachowaniem podstawowych zasad higieny oraz bezpieczeństwa. Przyjmuje się, że już ośmioletnie dziecko można z powodzeniem nauczyć tej sztuki. Specjaliści są zgodni co do tego, że na tym etapie rozwoju jest już na tyle dojrzałe i świadome, że będzie w stanie pamiętać o codziennej rutynie wymiany soczewek kontaktowych.