Promieniowanie UV – jak chronić przed nim skórę?

Ochrona przeciwsłoneczna skóry jest szczególnie istotna dla jej kondycji nie tylko latem, ale również przez pozostałą część roku. Promieniowanie UV przyczynia się nie tylko do przyspieszenia procesów jej starzenia oraz nadmiernego przesuszenia, ale także może prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych. Jak zatem skutecznie chronić siebie i swoje ciało przed szkodliwym działaniem słońca? Podpowiadamy.

Promieniowanie UV i jego wpływ na skórę

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że promieniowanie UV dzieli się na UVA i UVB. Różnią się one długością fali elektromagnetycznej – im krótsza, tym większa energia promieniowania.

UVB to promienie wysokoenergetyczne, które wnikają do głębokich warstwa naskórka, a tylko niewielka ich ilość dociera do górnej warstwy skóry właściwej. Odpowiadają za pobudzenie produkcji melaniny pochłaniającej część promieniowania, przez co na skórze pojawia się rumień, a nawet poparzenia. Mogą być również przyczyną powstania zarówno łagodnych, jak i złośliwych zmian skórnych o charakterze nowotworowym.

Promieniowanie UVA z kolei prowadzi do przyspieszenia procesów starzenia się skóry, o czym dowiedziano się stosunkowo niedawno, bo w latach 90. Nie pomaga także fakt, że nie jest ono zatrzymywane przez chmury czy mgłę i jest emitowane w jednakowym natężeniu niezależnie od pory roku.

Promieniowanie UV – jak się przed nim chronić?

Negatywny wpływ promieniowania UV na skórę często jest niewidoczny dla oka, jednak z upływem czasu może dawać o sobie znać. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na codzienną pielęgnację skóry – zarówno całego ciała, jak i twarzy.

Niezwykle istotną rolę w ochronie przeciwsłonecznej odgrywa stan naturalnej bariery wodno-lipidowej skóry. Należy pamiętać o jej intensywnym odżywianiu i nawilżaniu, aby szkodliwe czynniki zewnętrzne miały utrudnione zadanie. Warto regularnie stosować kremy i balsamy o lekkiej konsystencji, które odbudowują ubytki w płaszczu ochronnym skóry i zapewnią jej dogłębne nawilżenie.

Nie bez znaczenia pozostaje również rola SPF. Krem z filtrem 50 do twarzy to absolutny “must have” w każdej kosmetyczce – niezależnie od wieku czy pory roku. Stawiajmy na produkty, które dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają białego filmu na cerze.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz