Pieprzyki – kiedy powinno się je usunąć? Jakie metody są najlepsze?

usuwanie pieprzykow

Pieprzyki są powszechnymi zmianami skórnymi, które występują praktycznie u każdego. Pewnie masz ich kilka na ciele, a może nawet na twarzy. Większość pieprzyków jest nieszkodliwa i nie ma się czym martwić. Nie trzeba nic z nimi robić. Jeśli jednak zmiana skórna Ci przeszkadza (szpeci, ociera się o ubrania) lub lekarz stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości, warto ją usunąć.

Czym są pieprzyki?

Pieprzyki to zmiany skórne o ciemnym zabarwieniu. Część z nich pojawia się na skórze w momencie urodzenia, a inne rozwijają się przez całe życie, m.in. pod wpływem ekspozycji na słońce. Pieprzyki mogą przybierać różne kolory – najczęściej spotykane są brązowe i czarne pieprzyki, ale też czerwone, różowe i cieliste. Zmiany mogą być płaskie lub wypukłe. Czasem wyrastają z nich włosy.

Wskazania do usunięcia pieprzyka

Najczęstszym powodem usuwania pieprzyków, z jakim zgłaszają się pacjenci do specjalistów, są względy estetyczne. Zmiany skórne, zwłaszcza gdy umiejscowione są w widocznych miejscach, np. na twarzy, mają niewątpliwy wpływ na wygląd. Wskazaniem do usunięcia pieprzyka jest też narażenie na jego podrażnienia, np. przez biżuterię (pieprzyki na szyi) czy odzież.

Zmiany skórne usuwa się również ze względów zdrowotnych. Podejrzanych pieprzyków warto pozbyć się profilaktycznie. O tym, czy dana zmiana powinna zostać wycięta, decyduje lekarz. Zbadanie i usunięcie potencjalnie złośliwego pieprzyka może zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby nowotworowej skóry. Kiedy zatem zgłosić się do specjalisty? Na konsultację z dermatologiem wybierz się, gdy:

  • na Twoim ciele występuje wiele pieprzyków,
  • zmiany skórne są asymetryczne,
  • mają nieregularne brzegi,
  • mają niejednorodny kolor,
  • mają dużą średnicę (większą niż gumka w ołówku),
  • zmieniają rozmiar, kształt, kolor lub ewoluują w jakikolwiek inny sposób.

Na czym polega laserowe usuwanie pieprzyków?

Zmiany skórne, które lekarz oceni jako potencjalnie szkodliwe, muszą być usunięte podczas klasycznego zabiegu chirurgicznego – pozwala to na przebadanie histopatologiczne podejrzanej tkanki. Wszystkie inne pieprzyki można usuwać za pomocą mniej inwazyjnych metod, takich jak laseroterapia.

Jak podkreślają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach, laserowe usuwanie pieprzyków, pozwala na uniknięcie blizn i pozostawienie gładkiej skóry. Laser jest szybką, prostą i bezpieczną metodą, nawet dla dzieci i kobiet w ciąży. Nie ma jednak możliwości wykonania histopatologii tak wyciętego pieprzyka, dlatego zabieg ten wykonywany jest wyłącznie w przypadku łagodnych zmian skórnych.

Usuwanie pieprzyków wykonywane jest przy pomocy lasera CO2. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Tryb pracy lasera dobierany jest odpowiednio w zależności od głębokości i wielkości zmiany. Lekarz kieruje wiązkę lasera na pieprzyk i wykonuje kilka „świetlnych” strzałów. Fala o długości 10 600 nm jest doskonale pochłaniana przez wodę. W zetknięciu z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Podczas zabiegu zostają zamknięte naczynia krwionośne i limfatyczne. Następnego dnia po usunięciu pieprzyka, w jego miejscu pojawia się brązowy, powierzchniowy strupek.

W przypadku większości pieprzyków wystarczy jeden zabieg, by pozbyć się niechcianej zmiany raz na zawsze. Czasem wymagana jest kolejna sesja, co ma miejsce w przypadku rozleglejszych i głębszych zmian. O liczbie zabiegów powinien zdecydować lekarz prowadzący.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o usuwaniu zmian skórnych, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz