Na co zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu?

wydychane powietrze

Bez wątpienia bezpieczna zabawa związana jest z tym, że kontroluje się spożycie alkoholu. Kierowcy nie powinni pić go wcale bądź poprzestać na piwie wypitym na początku wielogodzinnej imprezy. Niemniej jednak nawet przy niewielkiej ilości wypitego alkoholu nie mają pewności, czy stężenie w wydychanym powietrzu nie będzie przekraczało dopuszczalnych norm. Nie mogą polegać na swoim przeczuciu, dlatego w takiej sytuacji niezbędny jest przenośny alkomat. Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Parametry urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu – co jest istotne?

Warto zwrócić uwagę na parametry poszczególnych alkomatów lub zasięgnąć opinii specjalistów z https://alkopatrol.pl. Najważniejszym z nich jest nie waga czy rozmiary urządzenia, a dokładność pomiaru. Powinna ona dochodzi do setnych części promila. Wiele modeli ma dokładność do dziesiątych części promila. Gdy weźmiemy pod uwagę, że właśnie dziesiąte części promila odpowiadają za trzeźwość lub nietrzeźwość, to już wiadomo jaki model należy wybrać. 0,1 promila może okazać się zbyt dużym marginesem błędu. Po jeśli komuś wyjdzie 0,1 promila, to może się okazać że w rzeczywistości jest to 0,2. A przy kontroli na dokładniejszym policyjnym urządzeniu może się okazać, że popełniło się wykroczenie. Dlatego dokładność np. do 0,04 promila to podstawa.

Druga ważna kwestia, która wiąże się z tą pierwszą to rodzaj sensora. Trzeba wiedzieć, że półprzewodnikowe bardzo często reagują na żywność, a nie jedynie alkohol. Ich dokładność jest też mniejsza. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy alkomat ma sensor elektrochemiczny. Ważny jest też rodzaj zasilania. Alkomat na baterie alkaliczne ładowane ładowarką samochodową to podstawa. Z innych ważnych parametrów trzeba zwrócić uwagę na czas pomiaru, a także odstęp pomiędzy kolejnymi pomiarami, jaki należy zachować aby pomiar był miarodajny.

Jaki alkomat wybrać?

Warto wybrać taki model który przystosowany jest przynajmniej do kilkuset pomiarów bez konieczności dokonywania kalibracji. Ponadto bardzo często stopień rozładowania baterii ma wpływ na dokładność pomiaru. Niektórzy producenci deklarują, że ich urządzenia są tak samo skuteczne przy częściowo rozładowanej baterii i takie należy wybierać. Jak już wspomnieliśmy najlepszym wyborem wydają się być modele elektrochemiczne. Praktyczną cechą alkomatu jest ustnik wielokrotnego użytku. Trzeba jednak pamiętać o jego wymianie w przypadku, gdy z alkomatu korzysta więcej niż jedna osoba.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz