Mózgowe porażenie dziecięce – co daje fizjoterapia?
Mózgowe porażenie dziecięce to zespół zaburzeń ruchu i postawy wynikający z uszkodzenia mózgu. Przyczynami mózgowego porażenia dziecięcego może być niedotlenienie, urazy śródczaszkowe, niedokrwienie, infekcje. Dzieci z porażeniem dziecięcym mogą mieć problemy z poruszaniem się, utrzymaniem równowagi i koordynacją.
Wsparcie dziecka na wczesnym etapie jego rozwoju jest tutaj kluczowe. Chociaż uszkodzenie mózgu nie postępuje, to pozostaje trwałe, co wymaga właściwych terapii pozwalających dziecku na lepsze funkcjonowanie w życiu codziennym.
Głównym celem fizjoterapii dzieci z porażeniem mózgowym jest poprawa ich funkcji motorycznych. Ćwiczenia pomagają, między innymi wzmocnić mięśnie, zapobiegają przykurczom mięśni, co daje możliwość utrzymania większej równowagi i zwiększa zakres wykonywanych ruchów. Dziecko dzięki temu jest bardziej samodzielne, może swobodniej się poruszać, a wszelkie ruchy nie sprawiają już tyle trudności, jak wcześniej.
Czy fizjoterapia u dzieci z porażeniem mózgowym jest skuteczna?
Dzieci z porażeniem mózgowym wymagają szczególnej uwagi. Możliwość skorzystania z pomocy fizjoterapeuty jest tu ogromnym udogodnieniem. Usprawnienie narządu ruchu u takiego dziecka daje szanse na zwiększenie możliwości w kwestii chodzenia i wykonywania innych czynności. Czy jednak wdrażane działania u takich dzieci zawsze są skuteczne? Należy mieć tutaj świadomość, że wszelkie terapie wdrażane przez fizjoterapeutów wymagają czasu, aby uzyskać efekty.
Duże znaczenie ma tu również stopień uszkodzenia mózgu u dziecka i to, z jakimi dokładnie problemami się ono boryka. Są dzieci, u których można zobaczyć efekty już po krótkim czasie prowadzenia terapii, jednak zdarza się także zupełnie odwrotnie. To, po jakim czasie zobaczysz efekty jest zatem kwestią indywidualną.
Oczywiście duże znaczenie ma również to, jak doświadczonego fizjoterapeutę wybierzesz. Fizjoterapia dziecięca jest skutecznym rozwiązaniem w przypadku dzieci z porażeniem mózgowym. Warunkiem dużej efektywności jest tu prawidłowe dopasowanie zabiegów przez specjalistę oraz doświadczenie w pracy z takimi dziećmi. Ważna jest ocena stanu dziecka, określenie celów i jego możliwości, aby można rozpocząć konkretne działania u pacjenta.
Jak fizjoterapia wpływa na przyszłość dziecka z porażeniem mózgowym?
Dziecko z porażeniem mózgowym, które uczęszcza na zabiegi fizjoterapeutyczne, różni się od swoich rówieśników borykających się z tym samym problemem, którzy nie korzystają z takiego wsparcia. Takie dziecko jest w większym stopniu rozwinięte, ma opanowanych wiele czynności, w tym też chodzenie i lepszą koordynację, co ułatwia codzienne funkcjonowanie. Obecnie wyróżnia się wiele metod terapii cechujących się ogromną skutecznością.
Dzięki odpowiedniemu wsparciu, dziecku nie będzie sprawiało już problemu wstawanie, trzymanie przedmiotów, czy inne podstawowe czynności. Można także zapobiec w ten sposób pojawianiu się trudności w zakresie ruchu, np. dzięki rozciąganiu, co chroni przed wspomnianym już wcześniej przykurczem mięśni.
Jakość życia młodego człowieka znacznie się poprawi i korzystnie wpłynie także na jego przyszłość. Lepsze samopoczucie, większa samodzielność to ważne aspekty i coś, co daje wiele radości dziecku. Wdrożenie właściwych terapii wpłynie korzystnie nie tylko na samo dziecko, ale również całą rodzinę. W zależności od potrzeb ćwiczenia można rozpocząć już u dzieci poniżej roku. Fizjoterapeuta niemowlęcy z pewnością podejdzie do tego zadania z pełnym zaangażowaniem, co pozytywnie wpłynie na dziecko w przyszłości.