Jak wybrać odpowiednie drzwi przeciwpożarowe?

drzwi przeciwpozarowe

Drzwi przeciwpożarowe w XXI wieku są stosowane coraz częściej. Decydują się na nie już nie tylko administratorzy budynków użyteczności publicznej, ale też właściciele domów jednorodzinnych. W naszym artykule przedstawiamy rodzaje drzwi przeciwpożarowych i tłumaczymy, czym trzeba się kierować wybierając odpowiednie drzwi przeciwpożarowe do swoich potrzeb.

Gdzie najczęściej montowane są drzwi przeciwpożarowe?

Drzwi przeciwpożarowe są stosowane w celu zabiegania rozprzestrzenianiu się ognia. W budynkach prywatnych drzwi przeciwpożarowe na pewno powinny zostać zamontowane w garażu i w kotłowni, czyli w miejscach, które są szczególnie zagrożone powstaniem ognia. Poza tym tego typu stolarka otworowa jest standardowym elementem wykończenia budynków użyteczności publicznej. Jej zastosowanie jest też wymogiem prawnym i ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe, ochronę życia i zdrowia przebywających w danym obiekcie osób oraz zmniejszenie powstałych w wyniku pożaru szkód.

Rodzaje drzwi przeciwpożarowych

Drzwi przeciwpożarowe powinno się dobierać ze względu na stopień ryzyka powstania zagrożenia pożarowego. Drzwi ppoż. mogą być wykonane z różnych rodzajów materiałów. Najczęściej są tworzone ze stali, z aluminium, z drewna lub ze szkła. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy BROS w Buku pod Poznaniem, która specjalizuje się w produkcji iw  sprzedaży najwyższej jakości stolarki otworowej:

Najlepsze zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się ognia zapewniają drzwi stalowe lub drzwi aluminiowe. W naszej ofercie znajdują się drzwi aluminiowe. Produkowane są pod nadzorem jednostki certyfikującej oraz pod nadzorem wewnętrznym, zgodnie z procedurami Zakładowej Kontroli Produkcji. Zapewniana przez produkowane w naszej firmie drzwi ppoż. szczelność ogniowa zapobiega przedostawaniu się przez nie płomieni i powstającej podczas pożarów energii cieplnej.

Dodatkowym atutem aluminiowych drzwi przeciwpożarowych jest ich estetyczny wygląd, możliwość nadania im dowolnej kolorystyki i zastosowania elementów ozdobnych. Dzięki temu drzwi ppoż. z aluminium znakomicie się sprawdzają w miejscach, z których korzysta wiele różnych osób.

Na jakie parametry trzeba zwracać uwagę wybierając drzwi przeciwpożarowe?

Wybierając najlepsze drzwi przeciwpożarowe na pewno trzeba wybrać odpowiedni materiał, z jakiego zostaną wykonane. Trzeba też koniecznie wziąć pod uwagę to, jakie dodatkowe wyposażenie zostanie w nich zastosowane. Jeżeli są to drzwi zewnętrzne, powinny mieć listwę opadającą, która nie tylko chroni przed przedostawaniem się do środka ognia z zewnątrz, ale też przed wydostawaniem się ognia z wnętrza budynku.

Aby drzwi ppoż. gwarantowały pełne bezpieczeństwo i były łatwe w użytkowaniu, na pewno powinny zostać wyposażone w samozamykacz, czyli element, który sprawia, że drzwi zawsze samoczynnie się zamykają po otwarciu. Ważne jest też to, żeby w drzwiach ppoż. zastosowane były uszczelki dymoszczelne.

Wybierając drzwi ppoż. koniecznie trzeba też sprawdzić, czy posiadają odpowiednie atesty. Skrzydła drzwi przeciwpożarowych są dzielone na  klasy pod względem szczelności i wytrzymałości na działanie ognia. Na wszystkich drzwiach powinny się znajdować tabliczki znamionowe, na których podana jest informacja dotycząca tego, jak długo drzwi są w stanie chronić przed ogniem. Symbole El oznacza szczelność i izolacyjność ogniową, natomiast znajdująca się obok cyfra określa podany w minutach czas możliwej ochrony.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz