Początki bowlingu sięgają lat prehistorycznych. To właśnie w grobowcu sprzed 5300 lat, archeolodzy odnaleźli kamienne kule i kręgle. Z tego też powodu grę cechują łatwe i przejrzyste zasady, które zrozumie nawet najmłodszy uczestnik zabawy. Gra w kręgle to niezwykle popularny sport, uprawiany na całym świecie. Możemy w nią grać zarówno z większą, jak i mniejszą grupą przyjaciół. Coraz częściej ta forma zabawy wybierana jest także jako dodatek do urodzin czy imprez firmowych. W kręgle może grać bowiem każdy – niski, wysoki, młodszy i starszy. Co musisz wiedzieć o tej pasjonującej grze?
Jak przygotować się do gry w kręgle?
Bowling nie wymaga od nas żadnych specjalnych przygotowań. Najważniejszym elementem jest oczywiście strój. Musi być on wygodny i zapewniać swobodę ruchów. Nie ma różnicy czy wybierzemy leginsy czy jeansy – ważne, abyśmy my czuli się w nich wygodnie. Dobrze, aby materiał był przewiewny i lekki. Na kręgielniach często panuje bowiem gorąca atmosfera! Wiele osób zada sobie teraz pytanie: a co z butami? Wybierając się ja kręgielnie, wypożyczamy buty na miejscu. Mają one śliską powierzchnię, która umożliwi nam oddanie rzutu przy wykonaniu kroku.
Kula – jaką wybrać?
Każda kręgielnia oferuje nam wiele kul. To, którą z nich wybierzemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Kula powinna być jednak dopasowana zarówno wielkością, jak i wagą do gracza. Nie może być ona ani za ciężka, ani za duża. Jak trzymać kulę? Dużą powierzchnią dłoni obejmujemy kulę, a w jej otwory wkładamy palec środkowy, serdeczny oraz kciuk. Wykonując rzut wysuwamy palce. Więcej o tym jak dobrze grać w kręgle i dlaczego gra przyniesie nam wiele korzyści zdrowotnych, znajdziemy na grahula.pl.
Jak wygląda gra?
Gra składa się z 10 kolejek. W każdej z nich możemy oddać dwa rzuty. Wyjątkiem jest jednak ostatnia kolejka, kiedy to możemy pchnąć kulę trzy razy. Każda runda polega na tym, aby zbić jak największą liczbę ustawionych na końcu drewnianego toru kręgli. Jest ich tyle samo, co kolejek – 10. Punkty naliczane są w zależności od tego, ile kręgli zbijemy w danej rundzie. Brzmi zachęcająco, prawda?
W zasadach gry opisane są także sytuacje, za które możemy dostać dodatkowe punkty.
- Strike. Sytuacja ma miejsce, kiedy zbijemy wszystkie 10 kręgli za pierwszym rzutem, a drugi rzut jest nam już niepotrzebny.
- Spare. Jest to sytuacja, kiedy wszystkie kręgle zostały zbite w jednej kolejce, ale nie za pomocą jednej, a dwóch kul.
- Miss. Jest to sytuacja, kiedy gracz nie strącił żadnego z kręgli.
- Open Frame. To tradycyjna sytuacja, kiedy ilość zdobytych punktów odpowiada ilości strąconych kręgli.
- Split. Uważany jest za jeden z najtrudniejszych rzutów. Mamy do czynienia z nim wtedy, gdy ustawienie kręgli w dwóch skrajnych miejscach sprawia, że zbicie ich jest ogromnym wyzwaniem. Najczęściej komputer podpowiada nam wówczas, jak rzucić kulę.
Gra w kręgle jest niezwykle rozwijająca zabawą, która kształtuje umiejętność techniki oraz wymaga czujnego oka. Ze względu na proste zasady, może grać w nią każdy.