Dobra opiekunka do dziecka – czyli jaka?

niania

Szukanie odpowiedniej niani dla naszej pociechy może okazać się czasochłonne. Często zdarza się również, że poszukiwania kończą się fiaskiem. Czy jest możliwe znalezienie odpowiedniej kandydatki na opiekunkę, wśród wielu zgłoszeń i zainteresowanych? Podpowiadamy.

Opiekunka do dziecka – doświadczenie

Jak w każdym zawodzie, tak również i w tym, doświadczenie jest najważniejsze. Dlatego tak często klikając w zakładkę ogłoszenia praca, w wymaganiach przedstawianych przez pracodawców znaleźć możemy informację o konieczności posiadania referencji. Nic w tym dziwnego, rodzicom w szczególności zależy na tym, aby opiekunka potrafiła zadbać o bezpieczeństwo ich dziecka. Najlepsza kandydatka na to stanowisko to osoba posiadająca pozytywne opinie wśród swoich byłych pracodawców. Kluczowa może okazać się również przeszłość potencjalnej niani. Rodzice zawsze będą przychylniej patrzeć na osoby, które np. opiekowały się swoim młodszym rodzeństwem i w ten sposób zdobyły doświadczenie, którego teraz mogą używać w praktyce.

Aby zostać opiekunką do dziecka, nie musimy mieć skończonych studiów wyższych. Nie ulega wątpliwości jednak fakt, że większe szanse na rynku pracy będzie miała osoba, która ukończyła, chociażby pedagogikę. Jeśli szukamy niani, dobrym pomysłem jest popytanie o nią wśród znajomych lub rodziny. Śmielej ufamy osobom, które są nam najbliższe, mając pewność, że nie poleciłyby nam nieodpowiedniej osoby na to stanowisko. Wchodząc na przykład na oferty pracy w Lublinie, możemy spotkać się z takim wymogiem w zawodzie jak elastyczność. Wynika to z faktu, ze zawód niani często nie mieści się w granicach ośmiu godzin pracy od rana do południa. Często rodzice, którzy zajmują się różnymi sprawami, mogą potrzebować pomocy przy dziecku np. wieczorem. Warto więc wziąć pod uwagę codzienny tryb życia potencjalnej kandydatki na opiekunkę do naszego dziecka.

Niania – odpowiednie kompetencje

Dobra opiekunka dla naszej pociechy powinna posiadać szereg cech, które pomogą jej współpracować z dzieckiem oraz dobrze się nim zająć. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiedzialność. Pozostawienie malucha nawet chwilę bez opieki może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Osoba na tym stanowisku musi zdawać sobie z tego sprawę i dojrzale podejmować wszystkie decyzje. Odpowiedzialna niania umie zorganizować czas swoim podopiecznym w sposób kreatywny, a nie polegający tylko i wyłącznie na włączeniu bajek. Dobrą nianię cechuje zaangażowanie w powierzone obowiązki, poczucie humoru oraz umiejętność radzenia sobie w stresowych sytuacjach.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz