Egzema, czyli atopowa skóra – jak sobie z nią radzić?

Atopowa skóra to choroba przewlekła, która może dotknąć każdego. Jak ją rozpoznać? Poznaj jej objawy i przyczyny. Sprawdź, jakie są sposoby na codzienne radzenie sobie z tym problemem skórnym.

Z atopowym zapaleniem skóry zmaga się wiele osób. Szczególnie narażone na AZS są ci, którzy na co dzień mają kontakt z różnymi chemikaliami. To schorzenie dotyka jednak również najmłodsze dzieci. Sprawdź, jakie są sposoby na leczenie i ograniczanie nieprzyjemnych objawów skórnych.

Czym jest egzema?

Egzema to ogólna nazwa na różne schorzenia dermatologiczne, objawiające się stanem zapalnym wierzchniej warstwy skóry. Głównym symptomem, który je łączy, jest swędzenie o różnym natężeniu, a także zaczerwienienie i obrzęk skóry.

Atopowa skóra jest spowodowana czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi, jednak w większości przypadków za źródło problemu uznaje się alergię. Odmiana kontaktowa występuje (zgodnie z nazwą) pod wpływem kontaktu z czynnikiem uczulającym, podczas gdy wariant endogenny atopii jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie.

Jakie etapy i fazy ma AZS?

Przebieg choroby ma cztery etapy i różne fazy. Pierwszym jej etapem jest rumień. Następnie pojawiają się pęcherzyki, potem wysięk, a na końcu – strupy. W zależności od tego, jakie nasilenie przybierają objawy, można wyróżnić fazę ostrą, pośrednią i przewlekłą.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Leczenie atopowego zapalenia skóry składa się z wielu etapów i wymaga różnych rodzajów terapii. Ważne kwestie to przestrzeganie konkretnej diety, pielęgnacja skóry czy noszenie odpowiednich ubrań. Przede wszystkim, trzeba wyeliminować z otoczenia wszystkie znane czynniki uczulające.

Jak przyczynowo leczyć tę chorobę? Bardzo istotne jest utrzymywanie prawidłowych proporcji kwasów omega-3 do kwasów omega-6, uzupełnianie niedoborów kwasu linolowego i zwalczanie zaburzenia przemiany kwasu linolowego w gamma-linolenowy.

Preparaty do walki z atopową skórą

Ponadto, do atopowej skóry stosuje się również:

  • maści i kremy natłuszczające. Egzema prowadzi do wysuszenia skóry, a te produkty tworzą warstwę ochronną;
  • leki przeciwzapalne (takrolimus i pimekrolimus);
  • steroidy i preparaty antyhistaminowe mające na celu zwalczanie świądu. Zazwyczaj stosowane substancje to hydroksyzyna i cyklosporyny;
  • fotochemioterapię, czyli leczenie światłem, które polega na naświetlaniu promieniowaniem UVA i doustnym podaniu niezbędnego preparatu.

Jak zadbać o atopową skórę?

Przy atopowym zapaleniu skóry, poza samym leczeniem, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, która umożliwia osobom chorym normalne funkcjonowanie i przynosi ulgę. Zalecane są jak najkrótsze kąpiele w wodzie o temperaturze około 33-34 stopni Celsjusza. Warto wówczas używać emulsji, płynów, olejów mineralnych i naturalnych o pH 5,5.

Nie pomaga zaś szorowanie skóry, którą po kąpieli powinno się raczej delikatnie osuszyć ręcznikiem. Na suchą skórę najlepiej nałożyć preparaty nawilżająco-natłuszczające i miejscowe leki przeciwzapalne. Perfumowane środki do kąpieli, a także kremy i balsamy nie są zalecane, ponieważ mogą doprowadzić do dalszego podrażnienia skóry.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz