Atopowa skóra to choroba przewlekła, która może dotknąć każdego. Jak ją rozpoznać? Poznaj jej objawy i przyczyny. Sprawdź, jakie są sposoby na codzienne radzenie sobie z tym problemem skórnym.
Z atopowym zapaleniem skóry zmaga się wiele osób. Szczególnie narażone na AZS są ci, którzy na co dzień mają kontakt z różnymi chemikaliami. To schorzenie dotyka jednak również najmłodsze dzieci. Sprawdź, jakie są sposoby na leczenie i ograniczanie nieprzyjemnych objawów skórnych.
Czym jest egzema?
Egzema to ogólna nazwa na różne schorzenia dermatologiczne, objawiające się stanem zapalnym wierzchniej warstwy skóry. Głównym symptomem, który je łączy, jest swędzenie o różnym natężeniu, a także zaczerwienienie i obrzęk skóry.
Atopowa skóra jest spowodowana czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi, jednak w większości przypadków za źródło problemu uznaje się alergię. Odmiana kontaktowa występuje (zgodnie z nazwą) pod wpływem kontaktu z czynnikiem uczulającym, podczas gdy wariant endogenny atopii jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie.
Jakie etapy i fazy ma AZS?
Przebieg choroby ma cztery etapy i różne fazy. Pierwszym jej etapem jest rumień. Następnie pojawiają się pęcherzyki, potem wysięk, a na końcu – strupy. W zależności od tego, jakie nasilenie przybierają objawy, można wyróżnić fazę ostrą, pośrednią i przewlekłą.
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?
Leczenie atopowego zapalenia skóry składa się z wielu etapów i wymaga różnych rodzajów terapii. Ważne kwestie to przestrzeganie konkretnej diety, pielęgnacja skóry czy noszenie odpowiednich ubrań. Przede wszystkim, trzeba wyeliminować z otoczenia wszystkie znane czynniki uczulające.
Jak przyczynowo leczyć tę chorobę? Bardzo istotne jest utrzymywanie prawidłowych proporcji kwasów omega-3 do kwasów omega-6, uzupełnianie niedoborów kwasu linolowego i zwalczanie zaburzenia przemiany kwasu linolowego w gamma-linolenowy.
Preparaty do walki z atopową skórą
Ponadto, do atopowej skóry stosuje się również:
- maści i kremy natłuszczające. Egzema prowadzi do wysuszenia skóry, a te produkty tworzą warstwę ochronną;
- leki przeciwzapalne (takrolimus i pimekrolimus);
- steroidy i preparaty antyhistaminowe mające na celu zwalczanie świądu. Zazwyczaj stosowane substancje to hydroksyzyna i cyklosporyny;
- fotochemioterapię, czyli leczenie światłem, które polega na naświetlaniu promieniowaniem UVA i doustnym podaniu niezbędnego preparatu.
Jak zadbać o atopową skórę?
Przy atopowym zapaleniu skóry, poza samym leczeniem, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, która umożliwia osobom chorym normalne funkcjonowanie i przynosi ulgę. Zalecane są jak najkrótsze kąpiele w wodzie o temperaturze około 33-34 stopni Celsjusza. Warto wówczas używać emulsji, płynów, olejów mineralnych i naturalnych o pH 5,5.
Nie pomaga zaś szorowanie skóry, którą po kąpieli powinno się raczej delikatnie osuszyć ręcznikiem. Na suchą skórę najlepiej nałożyć preparaty nawilżająco-natłuszczające i miejscowe leki przeciwzapalne. Perfumowane środki do kąpieli, a także kremy i balsamy nie są zalecane, ponieważ mogą doprowadzić do dalszego podrażnienia skóry.