Pielęgnacja cery dojrzałej – jakich składników szukać w kosmetykach?

pielegnacja twarzy

Właściwa pielęgnacja cery dojrzałej pozwala nie tylko zapobiec pojawieniu się oznak starzenia, ale także pozwoli na zredukowanie już istniejących. Jest kilka skutecznych składników, których warto szukać w kosmetykach, aby odpowiednio pielęgnować ten rodzaj cery.

Filtry przeciwsłoneczne

Promieniowanie słoneczne powoduje tzw. fotostarzenie skóry. Na twarzy pojawiają się zmarszczki, zmiany pigmentacyjne i traci ona jędrność. Warto wiedzieć, że promieniowanie UVA jest obecne z taką samą siłą przez cały rok i przebija przez szyby, docierając i niszcząc skórę. Z tego względu zaleca się, aby codziennie stosować krem z filtrem z wysokim faktorem UV – najlepiej SPF 50. Dzięki temu dalszy postęp fotostarzenia będzie zahamowany. Przed zakupem kremu z filtrem warto sprawdzić, czy posiada on takie oznaczenie oraz, czy zawiera fotostabilne filtry.

Witamina C

Witamina C jest bardzo silnym antyoksydantem, który skutecznie redukuje nadmiar reaktywnych form tlenu, czyli tzw. wolnych rodników, które odpowiadają za przyspieszenie procesu starzenia się skóry. Ponadto niweluje przebarwienia różnego pochodzenia – potrądzikowe, pozapalne czy posłoneczne. Witamina C wzmacnia także działanie filtrów przeciwsłonecznych.

Oprócz tego rozjaśnia cienie pod oczami i rozświetla skórę. Jej obecność jest niezbędna do produkcji nowych włókien kolagenowych, które odpowiedzialne są za jędrność i elastyczność skóry. Działa zatem regeneracyjnie, co jest bardzo ważne w przypadku cery dojrzałej.

Retinol

Retinol, czyli witamina A to składnik o udowodnionej skuteczności w odmładzaniu skóry. Krem z retinolem skutecznie spłyca zmarszczki i linie, również w okolicach oczu. Witamina A w kosmetykach wykazuje właściwości regenerujące, rozjaśniające przebarwienia, a także rewitalizujące. Ponadto stymuluje syntezę kolagenu w skórze.

Krem z retinolem świetnie nada się także dla kobiet ze zmianami trądzikowymi, gdyż łagodzi stany zapalne i zapobiega ich powstawaniu. Ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych i wykazuje działanie delikatnie złuszczające martwy naskórek. Dzięki temu wygładza skórę i powoduje, że jest miękka w dotyku.

Na retinol powinny jednak uważać osoby ze skórą wrażliwą, gdyż może on powodować podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Jest to jednak stan w zupełności naturalny i przejściowy. W tym czasie najlepiej zmniejszyć częstotliwość stosowania kosmetyku z retinolem.

Kwasy

Kwasy owocowe z powodzeniem wykorzystywane są w kosmetyce w pielęgnacji cery dojrzałej i z niedoskonałościami. Do najpopularniejszych kwasów owocowych należy kwas migdałowy, glikolowy, mlekowy, azelainowy. W zależności od rodzaju oraz stężenia wykazują różne właściwości. Kwasy w wysokich stężeniach stosowane są w gabinetach kosmetycznych, ale na rynku dostępne są kosmetyki z kwasami w stężeniach kilku-kilkunastu procentowych.

Kwasy owocowe złuszczają martwy naskórek, odblokowując pory skóry i regulując wydzielanie łoju, ale także zapobiegając powstawaniu stanów zapalnych. Działają także przeciwzaskórnikowo. Kwasy potrafią doskonale odnowić skórę i wygładzić jej strukturę. Likwidują zmarszczki i potrafią zniwelować blizny potrądzikowe. Ich regularne stosowanie powoduje, że skóra regeneruje się i nabiera blasku. Zdecydowanie odmładzają ją i rewitalizują.

Stosując krem z retinolem albo z kwasami, należy stosować bezwzględnie ochronę przeciwsłoneczną w postaci kremu z filtrem. Wynika to z tego, że substancje te uwrażliwiają skórę na słońce. W tym czasie zwiększa się ryzyko wystąpienia zmian pigmentacyjnych oraz uszkodzeń skóry. Warto także pamiętać o tym, żeby jednocześnie nie stosować kosmetyków z kwasami oraz z retinolem, gdyż może to spowodować duże podrażnienie, przesuszenie i łuszczenie się skóry.

Cera dojrzała jest skórą wymagającą. Posiada już oznaki starzenia, a jej posiadaczki pragną nie tylko zapobiec kolejnym, ale także zminimalizować widoczność już istniejących. Z tego względu przed zakupem kosmetyków do twarzy, warto sprawdzić ich skład. Im wyżej dany składnik znajduje się na liście, tym wyższe jego stężenie zostało użyte do wyprodukowania produktu, co przekłada się na większą efektywność preparatu.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz