Dlaczego śpimy pod kołdrą?

spanie pod koldra

Koc, kołdra do spania lub inne okrycie są niezbędne nie tylko do zaśnięcia, ale też do komfortowego snu i głębokiej regeneracji. Niezależnie od tego, czy jest to dzień, czy noc, odpoczynkowi zawsze towarzyszy obniżenie temperatury ciała. Z tego powodu stworzenie przyjaznego mikroklimatu i utrzymanie odpowiedniej temperatury dzięki okryciu jest konieczne, by organizm mógł w pełni odpocząć.

Dlaczego trzeba spać pod kołdrą?

Podczas snu spada zużycie tlenu, zwalniają procesy metaboliczne oraz akcja serca, a mózg i ciało regenerują się. Mniejsza aktywność ciała przekłada się również na spadek temperatury ciała, która może być o 1 Co, a nawet o 2 Co stopnie niższa niż w ciągu dnia. Z tego powodu, nawet gdy podczas zasypiania może wydawać się, że kołdra jest zbędna, należy zastosować nawet cienkie okrycie, które zapobiegnie wyziębieniu się organizmu w nocy. Niezależnie od tego, czy śpimy w nocy, czy w ciągu dnia, nasz organizm zawsze obniża temperaturę ciała podczas odpoczynku. Kołdra zatrzymuje ciepło i pomaga w utrzymaniu stałej temperatury w momencie, gdy ciało nie jest w stanie samo jej regulować. Ważne jest jednak, by nie dopuścić do przegrzania organizmu, dlatego najlepiej korzystać z naturalnych kołder do spania, np. z puchu lub włókniny bambusowej.

Jaką funkcję pełni kołdra?

Obniżona temperatura ciała podczas odpoczynku to nie jedyny powód, dla którego ludzie śpią pod okryciem. Większość osób jest po prostu przyzwyczajona do spania pod kocem lub pod kołdrą od dziecka, dlatego jest to element behawioralny, często niezbędny do poczucia bezpieczeństwa przez udaniem się w spoczynek. Otulanie się jest też ważnym rytuałem, dzięki któremu do mózgu jest wysyłany sygnał, a całe ciało przygotowuje się do snu. Spanie pod grubą kołdrą, np. wypełnioną puchem może być korzystne dla osób zmagających się z bezsennością i stanami lękowymi. Tego typu produkt można zakupić np. w sklepie internetowym PenPol. Brak pościeli lub zbyt cienkie okrycie mogą uniemożliwić spokojny sen, a nawet samo zaśnięcie. Zbyt niska temperatura podczas snu skraca długość fazy snu głębokiego, podczas której dochodzi do głębokiej regeneracji organizmu, oczyszczenia nerek i budowy tkanki mięśniowej.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz