Praca z dziećmi – jakie trzeba mieć kwalifikacje?

praca

Praca z dziećmi to dla wielu osób nie lada wyzwanie, ale również duża satysfakcja z możliwości nauki oraz opieki nad młodymi ludźmi. Jakie kwalifikacje oraz umiejętności trzeba mieć, aby wykonywać takie zawody? Podpowiadamy.

Kwalifikacje nauczyciela przedszkolnego

Aby rozpocząć pracę jako nauczyciel w przedszkolu trzeba mieć ukończone odpowiednie studia wyższe z przygotowaniem pedagogicznym. Jest wiele kierunków, które pozwolą wykonywać ten zawód i w zależności od uczelni może to wyglądać trochę inaczej. Wśród popularnych można wymienić między innymi pedagogikę wczesnoszkolną, nauczanie początkowe lub edukację przedszkolną. Wystarczy zdobyć licencjat, aby móc aplikować na stanowisko przedszkolanki. Natomiast zdobycie tytułu magistra umożliwia zajęcie nieco bardziej odpowiedzialnych stanowisk takich jak na przykład pedagog w placówce specjalnej, a więc z dziećmi wymagającymi stosowania odmiennych zasad organizacji nauki i wychowania, a czasem i wsparcia psychologicznego.

Warto także wiedzieć, że potrzebne jest zaświadczenie o niekaralności oraz osoba wykonująca taką pracę nie może być pozbawiona jakichkolwiek czynności prawnych oraz praw publicznych. Dodatkowym wymogiem jest też zaświadczenie lekarskie, które potwierdza, że nie ma żadnych innych przeciwwskazań. Przykładowo wady wymowy lub słuchu mogą dyskwalifikować do wykonywania takiej pracy.

Jeśli chcemy zwiększyć szansę na zatrudnienie w przedszkolu to warto ukończyć dodatkowe kursy, które pozwalają nauczycielowi wykonywać dodatkowe zajęcia w tym miejscu. Może to być nauka muzyki lub wsparcie psychologiczne albo specjalizacja związana z gimnastyką korekcyjną.

Kwalifikacje opiekunki do dziecka

Wymagania do pracy jako opiekunka do dziecka nie są wcale skomplikowane. Wystarczy ukończona szkoła średnia oraz pełnoletność. Wskazana jest także umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Doświadczenie i wykształcenie nie jest tak ważne jak podejście do dzieci, więc nie dziwi fakt, że wiele młodych osób, które są w trakcie studiów dorabia w ten sposób.

Opieka nad dzieckiem to poważne zobowiązanie, więc oczywistym jest, że wielu rodziców zatrudniających nianię lub opiekunkę do dziecka zwraca uwagę na kwalifikacje. Aby mieć większe szanse na znalezienie pracy w tym zawodzie warto ukończyć studia na kierunku pedagogiki, a konkretnie te, które przygotowują do pracy z małymi dziećmi i ich kształceniem. Należy zauważyć, że wiele agencji, które specjalizują się w zatrudnianiu opiekunek wymaga ukończenia przynajmniej jednego szkolenia. Liczy się także doświadczenie oraz referencje z poprzednich miejsc pracy. W ten sposób można liczyć na całkiem dobre zarobki.

Może się wydawać, że praca opiekunki do dziecka to najczęściej tymczasowe zajęcie, a poszukiwanie nowych pracodawców może być sporym wyzwaniem. Alternatywną opcją jest praca w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Często wymagane w takim przypadku jest wyższe wykształcenie, ale za to można liczyć na stałą umowę.

O tym jak znaleźć zajęcie w nieco innej branży, ale niedyskwalifikującej możliwość pracy z najmłodszymi można przeczytać w artykule https://dommuz.pl/praca-w-kulturze-gdzie-i-jak-znalezc-prace/.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz