Jak nauczyć dziecko dbania o rośliny w domu? Mikoryza w praktyce

grzybnia

Dziecko na każdym etapie rozwoju jest ciekawe otaczającego je świata. Szczególną jego uwagę przykuwają różnorodne rośliny, które rozlokowane są licznie w doniczkach w całym domu. Jeśli nie posiadamy ogrodu to właśnie na nich nasza pociecha skupi swoją uwagę. Warto wykorzystać ten czas, aby nauczyć ją jak o nie dbać. Pomocne w takim przypadku może być zjawisko mikoryzy.

Jak nauczyć dziecko dbania o rośliny doniczkowe w domu?

Jeśli dziecko nie wykazuje zainteresowania kwiatami w domu to warto sprawić mu prezent. Jego pierwsza, własna roślina doniczkowa o którą musi samodzielnie się zatroszczyć może być nie lada wyzwaniem. Dlatego rozważny rodzic musi za każdym razem przypominać dziecku o tym co jest ważne, aby wyhodować piękny kwiat. Podlewanie to podstawa. Kluczowe znaczenie ma także właściwe umiejscowienie rośliny. Warto w takim przypadku dać dziecku wolną rękę, pod warunkiem, że nauczymy go tego co dla konkretnej odmiany doniczkowej jest ważne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założonym planem to dziecko zrozumie, że troskliwe dbanie o roślinę daje dużo satysfakcji. Rosnący i rozkwitający z dnia na dzień kwiat przyniesie sporo dumy i pozwoli rozbudzić w maluchu zapał do tego, aby zadbać także o pozostałe kwiaty w mieszkaniu.

Problem może zaistnieć w momencie w którym regularne dbanie nie ma żadnych efektów, a wręcz powoduje, że roślina traci swój blask. To dobry moment, aby zwrócić uwagę na produkty, które działają na nią odżywczo. Zamiast sięgać po skomplikowane w obsłudze środki chemiczne warto zainteresować się mikoryzą.

Mikoryza w roślinach domowych

Mikoryza to zjawisko naturalnej symbiozy roślin i grzybów. W warunkach domowych niektóre z roślin mogą radzić sobie znacznie gorzej niż w naturalnym środowisku. W takim przypadku przydaje się wsparcie w postaci produktów, które dostarczają im naturalnych sprzymierzeńców. Dla dziecka będzie w takim przypadku najważniejsze powinno być to, że w wielu przypadkach nie ma sensu sięgać po chemiczne środki poprawiające jakość kwitnienia. Warto za to postawić na naturalne sposoby odżywienia rośliny.

Mikoryza w praktyce polega na zaaplikowaniu specjalnej szczepionki w której znajduje się żywa grzybnia. W niektórych przypadkach roślin może to też polegać na zasadzeniu na podłożu grzybów mikoryzowych. Dziecko po niedługim czasie może dostrzec tego efekty. Dla rośliny oznacza to szybsze kwitnienie i łatwiejszy dostęp do składników mineralnych. W naturze ten proces przebiega naturalnie. Natomiast w warunkach domowych można go wywołać za pomocą naturalnych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz