Rehabilitacja dziecięca to proces, w trakcie którego mały pacjent poddawany jest różnorakim zabiegom i ćwiczeniom. Mają one na celu zminimalizowanie lub całkowite pozbycie się problemów związanych z jego prawidłowym rozwojem. W jaki sposób się ją wykonuje i jak przebiega? Podpowiadamy.
Czym jest rehabilitacja dziecięca?
Rehabilitacja dziecięca w Szczecinie zazwyczaj kojarzona jest z różnymi rodzajami wad podstawy. Dotyczy ona jednak szerokiego spektrum problemów, chorób i schorzeń, które dotykają pacjentów w młodym wieku. W trakcie takich zabiegów i ćwiczeń można stopniowo poprawić i zniwelować różnorodne objawy. Przed udaniem się na rehabilitację należy skonsultować ważne kwestie z odpowiednim lekarzem specjalistą, który po przeprowadzeniu diagnostyki i badań wyda odpowiednie zalecenia.
Ćwiczenia i zabiegi oferowane w ramach tej usługi mogą odbywać się z użyciem wielu popularnych metod. Konkretny rodzaj zależy od choroby i jej intensywności. Na przykład w leczeniu dolegliwości o podłożu neurologicznym wykorzystuje się plastrowanie dynamiczne, czyli kinezjotaping. Wiele metod działa skutecznie w połączeniu z dodatkowymi zabiegami, przykładowo z odpowiednim masażem. Specjaliści zajmujący się rehabilitacją podejmują w tej kwestii odpowiednie decyzje.
Jak przebiega rehabilitacja dziecięca?
Rehabilitacja dziecięca może przebiegać zupełnie inaczej, w zależności od konkretnego przypadku, jego intensywności oraz wieku dziecka. Plan działań jest ustalany bardzo indywidualnie. W niektórych przypadkach dużą skutecznością charakteryzuje się terapia integracji sensorycznej w Szczecinie, a w innych sytuacjach potrzebne jest wdrożenie regularnych ćwiczeń fizycznych.
W rehabilitacji kluczową rolę odgrywa właściwe motywowanie dziecka do samodzielnego podejmowania różnorakich wyzwań. Powinny być one zgodne z planem działań. Terapia jest skuteczna tylko w przypadku dużego zaangażowania zarówno rodziców, jak i samego małego pacjenta. Dlatego w niektórych przypadkach nieodzowne może okazać się wsparcie psychologa.