Jak efektownie zaaranżować strefę wejściową domu i przestrzeń wokół posesji?

aranzacja ogrodka

Jak cię widzą, tak cię piszą – choć to powiedzenie jest znane od lat, do dziś nie straciło na aktualności. To właśnie pierwsze wrażenie decyduje o tym, jak odwiedzający goście postrzegają  dom i  jego otoczenie.

Na percepcję obrazu posesji wpływa wiele elementów. Przede wszystkim uwagę zwraca bryła i ogólny wygląd budynku, a następnie, przed wejściem do wnętrza, najbliższe otoczenie, czyli coś, co śmiało można nazwać strefą wejściową. Znajduje się ona pomiędzy ulicą a drzwiami prowadzącymi do domu. W dużych miastach przestrzeń ta, ze względu na wysokie ceny działek budowlanych, jest bardzo ograniczona pod względem powierzchni. Zazwyczaj jest to podjazd do garażu, fragment alejki od ulicy do drzwi domu oraz powierzchnia zielona, czyli trawnik wraz z elementami małej architektury. Najczęściej tego rodzaju przestrzenie mają bardzo minimalistyczny charakter, dlatego naturalnym wyborem wydaje się jej aranżacja w stylu nowoczesnym. W tego typu stylizacjach przy budowie nawierzchni i niektórych elementów tzw. małej architektury królują praktycznie niepodzielnie prefabrykaty betonowe, ze względu na ich trwałość i estetykę, jak również cenę.

Dwa filary ładu przestrzeni

Zazwyczaj częścią dokumentacji projektowej przy budowie domu,  jest zagospodarowanie terenu. Jego najważniejszymi elementami są ciągi piesze i pieszo-jezdne, czyli alejka prowadząca z ulicy do drzwi oraz podjazd przed garażem. Te dwa elementy de facto „organizują” resztę przestrzeni, czyli tereny zielone. Tworząc nawierzchnię, warto wybrać takie prefabrykaty, które będą dostosowane do przewidzianych obciążeń, a jednocześnie spójne pod względem stylistycznym i atrakcyjne pod względem estetycznym. W przypadku podjazdów zaleca się wykonanie nawierzchni z płyt betonowych o grubości powyżej 6 cm, natomiast jeśli budujemy alejkę – minimalnie 4,5 cm. Spójne wizualnie połączenie elementów o różnych grubościach pozwalają uzyskać np. płyty Polbruk Magna oraz Polbruk Multicomplex. Obydwie posiadają wielkoformatowy wymiar, a także pasującą do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji kolorystykę. W szczególności warto zwrócić uwagę na obecne w obydwu liniach elementy utrzymane w melanżowo-szarym kolorze nerino. Z uwagi na wymiary płyt i ich grubość, dobrym rozwiązaniem na podjazd jest płyta Magna. Płyta ta jest dostępna w grubości 8 i 10 cm, dzięki czemu mogą się po niej poruszać pojazdy o masie powyżej 3,5 tony. Z kolei chodnik prowadzący do drzwi domu można wykonać z płyty Multicomplex.

Wytycz granicę przestrzeni

Projektując strefę wejściową warto uwzględnić także obrzeża, które w naturalny sposób będą stabilizować podjazd oraz alejkę, a także oddzielą deptaki od przestrzeni zielonej. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład obrzeże Polbruk Flesz, które oprócz typowej funkcji stabilizującej całość nawierzchni, posiada jeszcze jeden atut.  Zostało ono zaprojektowanie w kształcie odwróconej litery „L”, dzięki czemu pod jej daszkiem można umieścić taśmę LED, która na przykład może uruchamiać się na czujnik ruchu lub zmierzchowy. Poprawi to zdecydowanie bezpieczeństwo poruszania się po alejkach wieczorem, a także zapewni ciekawy efekt dekoracyjny. Istnieją również alternatywne rozwiązania dla elementów Flesz. Wśród nich można wymienić minimalistyczne pod względem designu obrzeża Polbruk Modern czy Treo. Obydwa posiadają gładką fakturę i są utrzymane w odcieniach szarości, a więc idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji.

Zieleń ujarzmiona

W sytuacjach, gdy przestrzeń strefy wejściowej jest niewielka, dobrym pomysłem będzie również wzorowe uporządkowanie zieleni. Można to zrobić przy pomocy prefabrykatów betonowych, takich jak Polbruk Tigela. Tigela może być zastosowana jako donica lub murek.  Moduł ma wymiar 42×33 cm, wysokość 80 cm i występuje w dwóch kolorach: stalowym i grafitowym.  Tigela pozwala na stworzenie „ramy” dla zielonych przestrzeni. W przypadku kompozycji wielu donic, warto wykorzystać zarówno dłuższy, jak i krótszy bok elementów, bo pozwoli to zróżnicować wysokość donic, a co za tym idzie – zaakcentować poszczególne grupy roślin w tworzonym założeniu.  Innym rozwiązaniem pozwalającym „ujarzmić” zieleń mogą być murki, takie jak na przykład Polbruk Albero. Swoim wyglądem przypomina on współczesną wersję układanych z kamieni polnych murków granicznych, tak dobrze znanych z krajobrazów Szkocji czy Włoch. Z Albero można zbudować zarówno donice, jak i „obudowę” dla większych klombów kwietnych.

Przy umiejętnym połączeniu różnych betonowych prefabrykatów można wykreować spójną i bardzo reprezentacyjną strefę wejściową. Warunkiem jest stworzenie dobrego projektu w oparciu o dostępne elementy oraz utrzymanie całości założenia w jednym i z góry ustalonym stylu. W takim wypadku wywołanie pozytywnego pierwszego wrażenia u odwiedzających dom jest gwarantowane!

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz