Sensoplastyka – świetny sojusznik we wczesnej edukacji dzieci

Nasze dzieci uczą się w zupełnie inny sposób niż osoby dorosłe. Wynika to z faktu, że dopiero uczą się one wykorzystywać swoje podstawowe narzędzia poznawcze, czyli zmysły. Właśnie z tego powodu często możemy obserwować, że nasze dziecko wkłada do buzi różne przedmioty, lub dla zabawy brudzi okoliczne meble. Warto wykorzystać znaczenie poznawania zmysłów dla rozwoju dziecka w świadomym procesie edukacji. Jednym ze sposobów na to, by to osiągnąć, są zajęcia sensoplastyki w przedszkolu. Czym one są i w jaki sposób wpływają na rozwój dziecka?

Zabawy sensoryczne – dlaczego zmysły są takie ważne?

W wielu przedszkolach możemy spotkać specjalne zajęcia sensoryczne. Ich zadaniem jest zaangażowanie do pracy zmysłów naszych dzieci, co jest niezwykle ważne dla ich rozwoju, zwłaszcza w pierwszych latach życia. Poznanie różnych kolorów, materiałów i faktur nie tylko przyczyni się do lepszego stanu wiedzy naszego dziecka o otaczającym go świecie, ale niesie za sobą także duże korzyści dla jego mózgu. Dzięki zajęciom sensorycznym w mózgu dziecka wytwarzają się nowe połączenia pomiędzy neuronami, które wpływają na jego umiejętność kojarzenia i łączenia faktów.

Chociaż aspekt edukacyjny jest niezwykle istotny w doborze zajęć dla dziecka w wieku przedszkolnym, to nie możemy zapominać, że na tym etapie nauka powinna być dla dziecka przede wszystkim przyjemnością. Można to osiągnąć poprzez szeroką gamę różnych zajęć sensorycznych, które odpowiednio przeplatane i mieszane ze sobą powinny nie znudzić dziecka i rozbudzić jego ciekawość odnośnie nadchodzących wyzwań.

Czym jest sensoplastyka?

Sensoplastyka to jeden z rodzajów zabaw sensorycznych. Polega ona na różnych zabawach plastycznych przy wykorzystaniu kolorowych, pachnących i najczęściej jadalnych materiałów. Przykładem surowca do sensoplastyki może być ryż pomieszany z różnymi barwnikami, tworzący kolorową masę.

Na zajęciach sensoplastycznych dzieci mogą wykorzystać swoją kreatywność na najróżniejsze sposoby – układając budowle, lepiąc figurki, czy przesypując materiały z miejsca na miejsce. Jednym z najważniejszych aspektów zajęć sensoplastycznych jest ich bezpieczeństwo – rodzic nie musi się martwić, że jego dziecko zje coś nieodpowiedniego, lub dostanie reakcji alergicznej na skutek kontaktu z barwnikiem czy farbą. Wszystkie narzędzia wybierane do zabaw sensoplastycznych są dobierane w taki sposób, żeby nie stwarzały one żadnego ryzyka dla bawiących się dzieci.

Sensoplastyka i inne zabawy sensoryczne to świetny pomysł, żeby rozbudzić drzemiącą w dziecku ciekawość świata i odpowiednio ją nakierować. Dzięki dokładnemu poznaniu swoich zmysłów i reakcji na bodźce dziecko będzie mogło prawidłowo się rozwijać już od najmłodszych lat.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz