Kolka to bardzo męcząca dolegliwość, która może dokuczać dziecku i pośrednio zabierać sen rodzicom już w pierwszych tygodniach życia. Kolka może wystąpić u maluszka karmionego naturalnie czyli mlekiem mamy, jak również przy karmieniu mlekiem modyfikowanym. Kolka zazwyczaj ustępuje samoistnie, około 4 miesiąca życia, niemniej zanim to nastąpi, trzeba sobie z nią radzić.
Skąd się bierze kolka u dzieci?
Kolka to jedna z najczęstszych dolegliwości występujących u niemowlaków. Pediatrzy wskazują na szereg przyczyn: najczęściej jest to niedojrzałość przewodu pokarmowego objawiająca się niewystarczająca ilość enzymu – laktazy, mleko zawiera dużą ilość laktozy, w momencie niewystarczającej ilości enzymu, następuje zaburzenie trawienia i zaczynają postępować procesy w których wytwarzane jest duża ilość gazów i wzdęcia. Niedojrzałość bariery jelitowej, zaburzenia motoryki jelit i wydzielania hormonów jelitowych powoduje, że treść pokarmowa nie przemieszcza się prawidłowo i zalega, co również prowadzi do zaburzeń trawienia. Reakcje alergiczne na mleko krowie powoduje wystąpienie zaburzeń w przewodzie pokarmowym, które najczęściej objawia się kurczowym bólem brzucha. Nieprawidłowe ułożenie dziecka podczas karmienia, zbyt chaotyczne połykanie mleka przez dziecko, połykanie powietrza, między łykami, powoduje wzdęcia i nagromadzenie się gazów. Napad kolki objawia się płaczem dziecka, dziecko podkurcza nóżki i jest niespokojne, zaś brzuch robi się twardy i napięty. Ataki trwają od paru minut do nawet kilku godzin.
Leki i suplementy, które mogą pomóc w walce z kolką
Jednym z bardziej popularnych leków jest symetykon – Espumisan krople, który zmniejsza napięcie powierzchniowe i zmniejsza ilość gazów w przewodzie pokarmowym. Jest również dostępny na rynku produkt zawierający enzym laktazę – delicol, poprawiający trawienie laktozy. Dodatkowo warto wprowadzić probiotyki w kropelkach np. biogaia, które poprawią trawienie w przewodzie pokarmowym maluszka i wzmocnią jego odporność.
Ważne, aby te produkty, były przyjmowane regularnie.
Zapanuj nad własnymi emocjami
Przy atakach kolki u dziecka podstawową zasadą jest nie wpadać w panikę. Malec wyczuwa rozdrażnienie u rodziców i zaczyna się bardziej stresować, co tylko nasila objawy – informuje farmaceutka Pani Izabela Kurowska z Apteki Internetowej Olmed (http://www.aptekaolmed.pl). W miarę możliwości należy wyeliminować czynniki, które mogą wywołać u dziecka podenerwowanie: hałaśliwe dźwięki, wizyty gości itp. Najlepiej trzymać się stałego planu dnia i nie wprowadzać do niego drastycznych zmian.
Dotyk czyni cuda
Sprawdzonym sposobem przynoszącym ulgę maluchowi z kolką jest noszenie go na rękach i przytulanie. Ciepły, serdeczny dotyk rodzica działa niczym kojący kompres. Ma również ten plus, że noszenie dziecka w pionowej pozycji sprzyja pozbywaniu się powodujących wzdęcia gazów. Dobrym rozwiązaniem jest też trzymanie niemowlaka na kolanach lub na swoim brzuchu – należy go wówczas ostrożnie ułożyć na brzuszku i masować po pleckach i pupie.
Masuj brzuszek dziecka
W łagodzeniu objawów kolki niezwykle pomocne są masaże małego brzuszka. Bardzo istotna jest tu systematyczność, tylko wtedy przyniosą pożądane efekty. Wykonywać je trzeba przynajmniej kilka razy dziennie – delikatnie, otwartą dłonią przesuwaną zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli masaże wykonywane są regularnie i prawidłowo, szybko uspokajają dziecko, ponieważ doprowadzają do rozkurczania jelit. Można wykorzystać w nich oliwkę do pielęgnacji ciała niemowląt.
Stosuj kompresy
Ciepły kompres na bolący brzuszek to także metoda często stosowana przez rodziców. Sprawdzi się tutaj pieluszka tetrowa, miękki ręcznik lub niewielkich rozmiarów termofor z pestek wiśni. Można też spróbować kąpieli w ciepłej wodzie.