Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik?

  • Są takie elementy rozwoju małych dzieci, na których nadejście rodzice czekają wyjątkowo mocno. Jednym z nich jest nauka sikania na nocnik; całkowite odpieluchowanie to w końcu spore odciążenie, zarówno finansowe, jak i czasowe. Gdy znajomi mający dzieci w zbliżonym wieku zaczynają opowiadać, że ich niemowlęta już załatwiają swoje potrzeby bez pieluchy, pojawia się pytanie: jak nauczyć dziecko sikać na nocnik? Czy jeśli jeszcze tego nie robi, to coś jest nie tak z jego rozwojem? Wyjaśniamy wątpliwości dotyczące odpieluchowania!

Od kiedy dzieci zaczynają siadać na nocnik?

  • W przypadku każdego elementu rozwoju dzieci zawsze należy pamiętać, że każdy maluch zdobywa określone umiejętności w swoim czasie. Gdy jeden roczniak zaczyna już biegać, ale jeszcze nie powiedział pierwszego słowa, inny może wciąż raczkować, za to świadomie wykrzykiwać wybrane wyrazy. To całkowicie naturalne i nie zawsze zwiastuje kłopoty dotyczące prawidłowego rozwoju małego człowieka. Podobnie jest w przypadku nauki sikania na nocnik.
  • Skuteczne odpieluchowanie może mieć miejsce między 2. a 4. rokiem życia. Wówczas dzieci zaczynają kontrolować potrzeby fizjologiczne – i je rozumieć. Zakres wiekowy jest zatem naprawdę spory! Nie ma sensu nakładać na dziecko presji i skupiać się na tym, by tuż po tym, gdy tylko zacznie chodzić, chciało korzystać z nocnika. Wielu opiekunom zależy jednak na tym, by trzylatek był już odpieluchowany – to zrozumiałe, ponieważ przedszkola wymagają, by przyjmowane dzieci potrafiły samodzielnie używać nocnika. Na tym etapie rozwoju przyda się zatem wiedza, jak powinna przebiegać nauka sikania na nocnik.

Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik?

  • Pierwszą kwestią jest zdecydowanie, jaki nocnik dla dziecka wybrać. Podczas pierwszych prób korzystania świetnie sprawdzają się nocniki interaktywne, które wydają dźwięki po tym, jak coś się w nich znajdzie. Częstym motywem są zabawne melodyjki oraz dźwięki prawdziwej toalety dające maluchowi wrażenie, że robią to samo, co dorośli. Szeroki wybór tego typu modeli ma w swojej ofercie sklep 5.10.15.: https://www.51015kids.eu/dziecko/akcesoria-dzieciece/higiena-i-pielegnacja/nocniki-i-nakladki.
  • Drugim krokiem nauki sikania na nocnik powinno być zaznajomienie dziecka z nowym przedmiotem. Daj maluchowi czas na to, by dobrze go poznał, zaczął zastanawiać się, do czego służy, poprzestawiał go z miejsca na miejsce i zrozumiał, że jest jego. W międzyczasie możesz na spokojnie tłumaczyć, ale bez presji i zachęcania do spróbowania, że w tym miejscu robi się siusiu. Pozwolenie niemowlakowi na zabawę nocnikiem doprowadzi do samodzielnych prób siadania na nim. By działo się to skutecznie, przenośna toaleta powinna stać w miejscu, do którego maluch ma ciągle dostęp – np. jego kącik zabaw.
  • Kolejny punkt to nauka siadania na nocnik bez ubrania. Maluch będzie już wiedział, że można na nim usiąść – niech teraz dowie się, jak to jest, kiedy nocnik dotyka jego skóry. Przy okazji będzie uczyć się tego, że przed załatwieniem swoich potrzeb trzeba się rozebrać. Następnie warto wyrzucać zawartość pieluszki do nocnika, by pokazać dziecku, że właśnie to ma się w nim znaleźć. W międzyczasie należy tłumaczyć, o co chodzi. Aż w końcu, gdy tylko zauważysz, że maluch chce coś zrobić, zapytaj go, czy woli spróbować do nocnika.
  • Przede wszystkim pamiętaj, by po pierwsze chwalić dziecko za wszystkie postępy, również te ze wpadkami, a po drugie – nie wywoływać na nim presji. Zwracaj uwagę na jego emocje. Jeśli maluszek źle reaguje na grający nocnik, wyjmij z niego baterie, bo niektóre niemowlaki boją się nagłych dźwięków. Jeżeli po chwili siedzenia na nocniku wstaje i nie chce na niego wrócić, nie napieraj. Maluch może mieć jeszcze za mało cierpliwości. Powodzenia!

 

Artykuł sponsorowany 

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz