Jak można uczyć dziecko segregacji odpadów?

Dbanie o środowisko jest bardzo istotne, dlatego powinniśmy uczyć nasze dzieci tego, jakie plusy może przynieść na przykład odpowiednia i systematyczna segregacja odpadów. Dobrym rozwiązaniem jest dawanie dobrego przykładu i samodzielna segregacja, jak również wspieranie się wszelkiego rodzaju pomocami edukacyjnymi, grami, piosenkami. Dla dzieci ważne jest to, aby przekazywać wiedzę w sposób atrakcyjny i zrozumiały.

Dbanie o wspólne otoczenie oraz środowisko jest niezwykle istotne i powinniśmy przywiązywać bardzo dużą uwagę do tego, jakie zachowanie przekazujemy w tym zakresie własnym pociechom.

Dzieci bardzo chętnie i uważnie obserwują rodziców, biorąc z nich przykład. Stąd konieczne jest to, aby utrwalać pozytywne zachowania. Segregacja śmieci jest niezwykle istotna, będzie miała wpływ na to, jak będzie wyglądać nasz dom, podwórko, ulica, szkoła – najbliższe otoczenie. Im wcześniej zaczniemy dzieciom tłumaczyć, że warto segregować odpady, tym szybciej osiągniemy dobry efekt.

Kiedy tłumaczyć dziecku, że trzeba segregować śmieci?

Segregowanie odpadów jest bardzo ważne, dlatego edukację w tym zakresie powinniśmy po prostu zacząć zdecydowanie jak najwcześniej. Bardzo często dzieci już na etapie zerówki i przedszkola mają zajęcia na ten temat. Później kwestia segregacji odpadów omawiana jest jeszcze wiele razy w szkole.

Ze swojej strony mamy szansę na to, aby rozmawiać z dziećmi o segregacji praktycznie przez cały czas – przy okazji wykonywania podstawowych czynności, jak mycie zębów, kąpiel, sprzątanie, gotowanie. Od razu warto uczyć np. że pojemnik po płynie do kąpieli, zabawce czy piciu wrzucamy do odpowiedniego pojemnika.

Jak nauczyć dziecko segregacji śmieci?

Przede wszystkim bardzo dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest to, aby wytłumaczyć naszemu dziecku, do czego tak naprawdę segregacja jest potrzebna, jakie daje efekty, co dzięki niej osiągniemy. Dziecko musi widzieć w tym sens. Dodatkowo można:

– samemu regularnie segregować śmieci,
– posiadać odpowiednie pojemniki do segregacji,
– segregować wspólnie z dziećmi,
– wyznaczyć nagrody za sprawną i systematyczną segregację, np. dodatkowy spacer,
– wspierać się różnego rodzaju aplikacjami, piosenkami na YT, filmami, pomocami
edukacyjnymi.

Warto pamiętać o tym, że nie od razu osiągniemy dobry efekt, a sama nauka być może będzie trwała trochę dłużej. Musimy jednak myśleć z dłuższej perspektywie czasu i przygotować nasze dziecko do dorosłego życia.

Proponowane artykuły

Dodaj komentarz